Vážení zákazníci, dovolujeme si Vás upozornit, že podzimní sezóna skleníků se právě rozběhla, doporučujeme nákup neodkládat.
Dovolujeme si Vás upozornit, že podzimní sezóna skleníků se právě rozběhla, doporučujeme nákup neodkládat.
Podzimní sezóna skleníků je tu, neodkládejte nákup.
0

Jak vybrat správný okap?

Bádáte nad tím, jak správně vyřešit odtok vody z vaší střechy? Pak jste tady na správném místě. V tomto článku totiž rozebereme okapové systémy do poslední součástky, ať už jde o materiálové rozdíly, volbu správného rozměru a v neposlední řadě také to, jak uchopit za pačesy jejich instalaci. Neztrácejme čas a pojďme se na to společně vrhnout.

Jak vybrat správný okap?
Jak vybrat správný okap?

Okapový systém je jedním z nejdůležitějších prvků střechy, ať už z funkčního, či z estetického hlediska, a proto je důležité před výběrem brát zřetel na to, jaký typ zvolit. Nejdůležitějším faktorem při volbě okapového systému bývá obvykle cena. To ale hned nemusí znamenat finanční úsporu, jelikož je nutné brát v úvahu i náklady spojené s údržbou, případně častější výměnu daných komponentů. Okapy se vyrábějí ze dvou základních materiálů, kovu a plastu. Jaké jsou jejich výhody a který vybrat, aby celek dobře fungoval, snadno se udržoval a vydržel mnoho let? Jak velký okapový systém zvolit na mojí střechu a jak se vůbec instaluje? Pojďme tedy tuhle problematiku podrobně prozkoumat. 

Materiál

Tradiční a obecně nejrozšířenější variantou jsou kovové okapy, které se vyznačují především dlouhou životností. Ty se dále dělí na konkrétní druhy podle použitého kovu.

Jednou z nejběžnějších variant je pozinkovaný plech. Základem tohoto okapového systému je kvalitní ocel, na kterou je galvanicky nanesena vrstva zinku. Ty jsou relativně levnou a odolnou variantou, ale jejich provoz je spojený s nutnou údržbou. Asi po roce od instalace by se měly natřít barvou, která bude chránit materiál před korozí. Nátěr se poté musí pravidelně opakovat, a pokud dojde ke správné údržbě, tak by se životnost měla pohybovat okolo dvaceti let. Jestli ovšem nechcete okapy natírat nebo se o ně starat, tato volba pro vás nebude nejvhodnější. Jestli vám ale lakování nevadí, můžete na okapovém systému ušetřit.

Titanzinkové okapy, jak název napovídá, jsou jak jinak než okapy vyrobené ze směsi titanu a zinku. Jde o velmi oblíbenou variantu okapů díky kvalitě i následné bezúdržbovosti, kdy vám okap vydrží dlouhá léta, aniž byste se museli starat o případné nátěry nebo cokoliv jiného, kromě snad odstraňování nečistot, kdy do okapu může napadat třeba listí ze stromů.

Odolné proti korozi a bez větších nároků na údržbu jsou také okapy z hliníkového plechu. Vyrábějí se v mnoha barevných odstínech a snadno se instalují díky lehké konstrukci. Materiál je však měkčí, což přináší určitá omezení při montáži. Za hliníkový okap zaplatíte asi čtyřikrát tolik než za pozinkovaný.

Mezi nejkvalitnější, ale také nejdražší materiály patří měď. Výhodou měděných okapů je jejich velmi dlouhá životnost a bezúdržbovost. Jejich vzhled se ale časem mění vinou povětrnostních podmínek, kdy povrch časem zoxiduje nejprve do černé a poté do nazelenalé barvy. Odolnost a vlastnosti mědi přitom zůstanou zcela zachovány. Velikou nevýhodou, na kterou byste měli brát zřetel, je vysoká výkupní cena mědi, která může neodolatelně lákat zloděje.

Jak vybrat správný okap?

Zlatou střední cestou by pro vás mohly být moderní a cenově dostupné varianty z plastu. Ty zdatně odolávají povětrnostním podmínkám i UV záření, jsou hladké a nejsou náchylné k namrzání, nehrozí jim koroze jako neošetřeným kovovým povrchům a jsou prakticky bezúdržbové a barvostálé. U plastových okapů od renomovaných výrobců si můžete být jisti životností i několik desítek let. Oproti kovovým okapům jsou ale lehčí, což snižuje jejich odolnost vůči nadměrnému zatížení. Naopak je to výhodou při instalaci, kdy jsou dodávány jako stavebnicový systém, který se dá snadno sestavit do kupy. K dostání jsou například v barvách, které imitují vzhled kovů a jsou tak klasickým okapům na první pohled velmi podobné.

Základní rozdělení

Odvodnění střechy domu okapovým systémem se dělí na 3 základní pojmy dle umístění okapu vůči střeše. Nástřešní žlab, který je umístěn v rovině střechy před okapní hranou. Nejběžnějším typem je podstřešní žlab, který je zavěšen na hácích pod okapovou hranou střechy a mezistřešní žlab, který je umístěn mezi dvěma střešními rovinami, ze kterých do něj srážky stékají.

Rozdělení dle typu a velikosti střech

Při výběru byste se měli ujistit, zda vámi zvolený okapový systém je schopen odvést vodu ze střechy domu. Stačí si k tomu předem spočítat plochu střechy, kterou chcete odvodňovat a následující tabulka vám pomůže s volbou. Jedná se ale přeci jen o orientační čísla, jelikož se tato data můžou u jednotlivých výrobců lišit.

Systém200 / 60250 / 80280 / 80280 / 100333 / 100333 / 120
Žlab (rozvinutá šířka) 200 mm 250 mm 280 mm 280 mm 333 mm 333 mm
Žlab (šířka) 80 mm 100 mm 125 mm 125 mm 150 mm 150 mm
Svod (průměr) 60 mm 80 mm 80 mm 100 mm 100 mm 120 mm
Půdorysná plocha střechy 25 m2 40 m2 90 m2 150 m2 240 m2 440 m2

Instalace

Samotnou montáž začněte upevněním žlabových háků, které určí spád vašeho žlabu. Ten doporučujeme 0,5 %, což odpovídá 5 mm na 10 m žlabu. Na 10 m je to tedy 50 mm a tak dále. Nejideálnějším způsobem, jak správně nainstalovat háky, je ten, kdy si namontujete první a poslední hák a natáhnete mezi nimi provázek. Poté namontujete další háky v linii vytyčené provázkem. Háky se montují na latě nebo na bednění nad krokvemi s rozestupy cca 90 cm.

Žlaby se spojují buď pájením, ale častěji pouze pomocí žlabových spojek. U důmyslného stavebnicového systému plastových variant tvoří tuto část spojka, která vzhledem připomíná samotný žlab, rozdíl je ale v tom, že je osazena o těsnění, které slouží k snadnému napojení na žlab. U kovových variant se jedná o samostatný díl, který jednotlivé žlaby „secvakne“ dohromady. Pokud potřebujete nasměrovat odvod vody za roh domu či směrem od zdi, tak k tomu slouží rohové žlaby. Zakončení žlabů je poté řešeno čely, u kterých je většinou nutné brát zřetel na to, zda se jedná o pravé či levé. U špatné volby čela by mohl nastat problém s kompatibilitou.

Odtok vody do okapových svodů je řešen pomocí svodového kotlíku, který má za úkol propojit žlaby se svody. Doporučujeme mít na každých 15 m délky žlabu umístěný jeden svod. U kovových variant je pro něj potřeba připravit odtokový otvor přiměřené velikosti ve žlabu, a pak už nic nebrání k jeho připevnění. U většiny systémů tak není při montáži potřeba žádné lepení a stačí pouze jednotlivé díly a roury do sebe zapojit. Samotné roury se poté připevňují zhruba po 2 m odpovídajícími objímkami. K vzájemnému propojení svodových rour poté slouží spojky svodů.

Ukončení systému

K odtoku dešťové vody z okapového systému slouží svodová kolena, která se také dají využít i pro změnu směru svodu. Nejčastěji se vyrábějí v úhlu od 67,5° do 72°. Další možností jsou chrliče, které díky výklopce primárně fungují jako regulace pro množství vody v hlavní části svodu a umožňují tak sběr dešťové vody do nádob a nádrží. Pokud se ale ptáte, jak by se ještě dalo dále nakládat s dešťovou vodou, tak k tomu jsou přesně gajgry. V podstatě se jedná o spojovací prvek mezi svodem a kanalizačním potrubím, který má za úkol zachycení nečistot a následný odvod vody do kanalizačního systému. Jejich nesmírnou výhodou je možnost variabilního napojení svodové roury o různém průměru a tak se dají snadno uzpůsobit vašim potřebám.

Doufáme, že Vám náš článek dokázal odpovědět na veškeré nezodpovězené otázky a nyní už víte, jak si zvolit správný okapový systém. Vybírat byste měli především okapy od renomovaných značek, které nalezente na našem webu a budete tak mít zaručenou jistotu, že jejich životnost bude v řádech několik desítek let. 

Diskuze

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů

Příslušenství

Jaroslava Meglova | 15. 7. 2021 reagovat
Prodavate k okapum i nejake prislusenstvi?

Dobrý den, ano, veškeré přislušentví potřebné k okapovým systémům máme k dispizici. Naleznete jej zde: https://www.buildex.cz/okapove-zlaby-ostatni

Buildex

Kombinace různých rozměrů

Dominik Hovorka | 12. 5. 2021 reagovat
Dobrý den, mohu kombinovat jiné rozměry žlabů a svodů, než jak se uvádějí v systémech? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

okapy z plastu tuto možnost díky důmyslným stavebnicovým systémům předem vylučují, jelikož by jednotlivé díly nebyly navzájem kompatibilní. Pokud jde o ty kovové, tak tam by se to teoreticky dalo řešit vyřezáním menší / větší díry do žlabu, do které je napojena svodová roura o daném rozměru. Nicméně bych tuto možnost nedoporučoval, protože okapové systémy jsou předem navrženy tak, aby dokázaly odvést tolik vody, kolik zvladnou a v konečném důsledku by to mohlo přinést více škody než užitku.

Buildex

Doporučené články

Jak vybrat udírnu?

Při výběru vhodné udírny je dobré si nejprve zodpovědět následující otázky. Jak často a jaké množství potravin chceme běžně udit? Kde chceme udit? Kolik času jsme uzení ochotni věnovat? Pojďme tedy spolu propadnout kouzlu uzení s cílem postupně se stát mistry v tomto oboru.

Číst článek

Inspirujte se obklady: 102 tipů na realizaci

Rozhodujete se, zda jsou obklady tím správným řešením pro váš interiér, nebo exteriér? Pečlivě jsme pro vás připravili galerii těch nejzdařilejších realizací, které vám mohou posloužit jako inspirace.

Číst článek

Není Mamut jako Mamut

Lámete si hlavu nad tím, jaké lepidlo z produktové řady Den Braven Mamut zvolit? Vynikají skutečně mamutí silou, jak se o nich říká? Pojďme se těmto lepidlům podívat na zoubek a představit si veškeré jejich výhody a vlastnosti, kterými disponují.

Číst článek

Jak na instalaci obkladů?

Rozhodli jste se pro zakoupení obkladových kamenů, ale váháte, zda zvládnete instalaci svépomocí? My pro vás máme návod, jak správně postupovat s jistým profesionálním výsledkem.

Číst článek

Hledáte příslušenství k produktům ve vašem košíku?

Je vám k dispozici v této nabídce.