Vážení zákazníci, přichází nárůst cen konstrukčních materiálů. Využijte možnost pořízení skleníků, pergol a zahradních domků za rozumné částky a ušetřete.
Přihlášení
Katalog produktů Skrýt

Kouzlo obrubníků aneb „rozděl a panuj“

  • 19.04.2022
  • 2
  • Dominik Hegmon

Kontrasty jsou v módě, a proto proč nevnést působivé předěly i do Vaší zahradní scenérie. Vše o líbivém vizuálním dojmu i efektivitě obrubníků Vám prozradí tento článek. Heslo „rozděl a panuj“ se totiž zdaleka nemusí týkat jen politického boje.

Jak ve veřejném prostoru, tak na soukromé zahrádce existují místa, která stojí za to oddělit od travnatých ploch. Okrasné záhony, skalky, chodníky či příjezdové cesty zkrátka vypadají lépe, pokud jimi neprorůstají divoké traviny. Pojďme si společně projít nejrůznější podoby obrubníků, které Vám s vytyčením ploch dle Vaší fantazie a praktičnosti skvěle pomohou.

Proč obrubník a jaké existují?

Plevel. Příroda se ráda připomíná, že si nenechá poroučet a že si může bujet, kde a kdy chce. Správný zahradník sice musí na jednu stranu přírodě naslouchat a respektovat ji, je ale i tím, kdo s přírodou diskutuje a snaží se najít kompromisy. Takové vyjednávání může vyústit ve vytyčení prostranství, kde přírodě dáme volnou ruku a oddělení druhého, které bude pod naší správou a kde si pravidla můžeme nastavit podle sebe. A jsou to právě hranice, se kterými Vám skvěle pomohou obrubníky. Ať už byste chtěli oddělit okrasný záhon, pochozí plochu, okolí kmenů stromů nebo místa kolem dětských hřišť nabízí se Vám řada praktických cest k dosažení zamýšleného výsledku. Obrubníky improvizovaně vybudované z tvrdého stavebního materiálu, nebo surového kamene se sice zdají jako vhodná volba, nicméně když půda začne pracovat, zamrzat a povolovat při oblevách, nezřídka se stává, že jednotlivé kusy užitého materiálu se samovolně buď zapustí do zeminy, nebo naopak vystoupí nad povrch. Naštěstí v dnešní době seženeme i výrobky specificky určené k tomuto účelu. Obecně je lze rozřadit na palisádové, záhonové, pojezdové a skryté, neboli neviditelné obrubníky. Společná charakteristika prvních tří variant je viditelná nadzemní část, liší se však v tvarovém i materiálovém provedení a zpravidla mezi nimi volíme na základě estetických preferencí, ale i požadovaných vlastností. Specifickou kategorií jsou obrubníky, které nazýváme skryté, a to kvůli tomu, že oproti ostatním rozdělují plochy pod povrchem a nad něj vystupuje pouze malá část, zpravidla do 1 centimetru. Díky tomu umožňuje nenápadné, ale jasně definované napojení dvou rozdílných povrchů, například trávníku a okrasného záhonu s kačírkem, nebo mulčovací kůrou. V případě trávníků tak můžete beze strachu sekat až k jeho hranicím.

Palisádové obrubníky z dřevěných řetězců, imitace ratanového výpletu nebo v plastových segmentech vytváří designový prvek.

Spektrum materiálů a tvarů

Na obrubníky jsou právem kladeny vysoké nároky co se odolnosti a materiálové stálosti týče. Občas ale můžeme odhlédnout od maximální životnosti na úkor estetické přitažlivosti jako je tomu například u dřevěných palisád, respektive palisádových řetězců. Ty jsou nejčastěji tvořeny půlenými dřevěnými kulatinami navzájem propojenými sadou drátů a téměř bez výjimky jsou impregnovány. Trvanlivost výrobku závisí na typu dřeva, kvalitě impregnace a podnebných podmínkách. V současnosti jsou k mání i palisádové záhony z polyethylenu, nebo polypropylenu, které nejsou k dostání v řetězcích, ale po segmentech umožňujících sériové napojení. Plastové varianty mají větší odolnost vůči extrémním teplotám, chemikáliím a vnějším vlivům, jsou plně recyklovatelné a mají delší životnost. I skryté obrubníky jsou vyráběny z polyethylenu, existují ale i varianty z pozinkované oceli. Seženeme je nejčastěji v segmentech, nebo jako několik metrů dlouhý pás, který můžeme krátit, ohýbat či zalamovat do ostrých úhlů. V neposlední řadě nesmíme zapomenout na obrubníky z polyuretanové pryže, které díky relativní měkkosti najdou své uplatnění v okolí dětských hřišť, či na místech kde budou projíždět vozidla. Zejména v druhém případě výborně poslouží gumové nájezdové obrubníky, které jsou tvarově uzpůsobeny právě na tyto okolnosti.

S obrubníky lze snadno budovat rovné linie, pravé úhly i oblouky. Netkaná textilie zabrání prorůstání plevelů.

Rozděl a panuj

Osazování jakýchkoliv obrubníků je poměrně jednoduchou prací, u konkrétních variant se ale postupy lehce odlišují. V první řadě je ale vždy nutné mít plán, čili rozmyslet si, kde chceme předěl vytvořit, jaký bude mít tvar a tomu uzpůsobit výběr výrobku. Pokud máte v úmyslu vytvořit nový okrasný záhon, nebo pochozí plochu oddělenou od trávníku, doporučujeme pořídit a pod svrchní vrstvy umístit netkanou textilii, která bude cenným pomocníkem v boji proti prorůstání plevelu. U segmentových palisád, nebo klasických záhonových obrubníků se setkáme s kotvícími špicemi, které vyčnívají ze spodní strany jednotlivých částí. Ty jednoduše zatlučeme do země. V případě dřevěných palisádových řetězců rýčem vyhloubíme zamýšlená místa uložení – u jednotlivých modelů s rozdílnými rozměry se budete muset velikostí přizpůsobit danému manuálu – , dno vyhloubených jam nakypříme a srovnáme kovovými hráběmi a zhutníme. Snažíme se vytvořit rovné a zpevněné podloží, které zabrání tomu, aby se nám obrubník časem zanořil společně s uléhající půdou. Následně začneme pokládat palisádové řetězce, které poté zasypeme hlínou, případně obložíme vykopanými drny, a udusáme. Odebrané a navrácené části trávníkových ploch prolejeme vodou. Skryté obrubníky, prodávané po metrových segmentech, je nutné po umístění do stejných jam připevnit pomocí kotvících hřebů, a to skrze k-tomuto-účelu-určené otvory. Kotvící hřeby mají křížový průřez a pomocí pryžové palice jimi zajišťujeme obrubník do hloubky – při rovných liniích většinou třemi, v případě oblouku i pěti, nebo šesti na jeden metr délky. Při tvarování je také nutné nejprve zahradními nůžkami přestřihnout zpevňující zadní lem, který umožní téměř libovolné ohýbání. K vytvoření pravého úhlu stačí pilkou na železo zhruba do poloviny naříznout svislou část obrubníku a to ze strany, která bude tvořit vnější roh. U pásových neviditelných obrubníků postupujeme obdobně jako v předchozím případě, nicméně bez nutnosti přestříhávání zadního lemu a také bez kotvících hřebů. V tomto případě doporučujeme skrze pás protlouci klasické hřebíky, o délce alespoň 100 mm, s podložkou, a to každých 30 až 50 centimetrů směrem do stávající zeminy. Vytváření pravých úhlů řešíme jako u segmentových skrytých obrubníků. Druhý možný způsob osazení specifický pro pásové varianty je umísťování bez potřeby hloubení jámy. Jednoduše v místech, kudy chcete obrubník vést, vytvoříte rýčem alespoň 10 cm hlubokou rýhu, do které pryžovou palicí vtlučete samotný pás. Nezapomeňte u všech skrytých obrubníků ponechat přibližně centimetr z jeho výšky na povrchem, abyste zajistili efektivitu prováděného rozdělování.

Segmenty skrytých obrubníků kotvíme křížovými hřeby do hloubky, pásy můžeme horizontálně přitlouci ke stávající zemině.

Beze vší pochybnosti nám může být nyní jasné, že výhody obrubníků jsou nevyčíslitelné. Jedná se o univerzální způsob, jak nastolit v daném prostoru trochu více řádu. Množství tvarů se specifickými vlastnostmi nabízí řešení k jakémukoliv záměru. Jakmile člověk jednou objeví kouzlo obrubníků, už se nebude moci na svou rozdivočelou zahradu netečně dívat. Pojďme se přesunout do našeho katalogu obrubníků, kde se pro každého skrývá ta ideální volba. Vstupte do symbiózy s přírodou, rozdělte si území a žasněte, jaké krásy lze tímto malým zásahem docílit.

Skrytý obrubník Amispol Sleva 21%
Skrytý obrubník Amispol Sleva 9%

Diskuze

2 dotazy
Přidat dotazZrušit
Kotvení pásového skrytého obrubníku

Dobrý den, jak se prosím myslí to zatlučení hřebíků do pásové skrytého obrubníku? A jak to udělat když děláme metodu pomocí rýhy rýčem? Děkuji.

Dobrý den,

Pásový skrytý obrubník jsme doporučovali přitlouct k vzniklé straně vyhloubené jámy - kolmému zaseknutí trávníku. Co 30 cm délky přitlučete zhruba v polovině šířky pásu vodorovně aspoň 100mm hřebík. V případě osazování do rýhy se tato praxe nedělá. 

Sekání kolem záhonových obrubníků

Jen bych doplnil, že u záhonových obrubníků v segmentech máte na jedné straně krátké vybíhající plošky, takže sekat se kolem toho taky dá v pohodě ;)

Dobrý den,

Děkujeme, je to přesně tak, jak říkáte. Některé záhonové obrubníky mají tvar písmene L a z vnější strany, kde je nejlepší mít trávník, Vám tak vznikne nezarůstající plocha.

 

Top články

Hledáte příslušenství k produktům ve vašem košíku?

Je vám k dispozici v této nabídce.