Přihlášení
Katalog produktů Skrýt

O hmyzím hoteliérství

  • 13.06.2022
  • 1
  • Dominik Hegmon

I na malém pozemku a s malým rozpočtem se dá přispět k blahobytu fauny a flory ve vašem okolí. Díky hmyzím hotelům dokážete nabídnout útočiště stovkám užitečných tvorů. Ponořte se s námi do tajů tohoto speciálního druhu hoteliérství.

Že vám přijde spojení „hmyzí hotel“ zvláštní? Tak se připravte, že v budoucnosti jej budete slýchat mnohem častěji. Jde o výraz označující lidskýma rukama uměle vytvořené obydlí pro nejrůznější druhy hmyzu. Za posledních pár let zažívají tyhle mini hotýlky z přírodních materiálů opravdový boom a proč tomu tak je, z čeho se vyrábí a jak jimi správně obohatit svou zahradu se dozvíte na následujících řádcích, které jsme si připravili, abyste byli v obraze a možná i zvážili pořízení vlastního. 

Proč vlastně?

Hmyzí říše je nejpočetnější živočišnou skupinou na Zemi, ale vlivem lidského působení její řady za poslední roky výrazně řídnou. Množství insekticidů, které v současnosti používáme, hubí široké masy těchto tvorů, a to ať nebezpečných, tak i těch užitečných. Úroda každého pěstitele je přitom přímo závislá na mnohých z nich, protože části hmyzu, které říkáme opylovači, vděčíme za oplodňování rostlin, jiným zase za požírání druhů, které našim zahrádkám a záhonům škodí a v neposlední řadě tu jsou druhy, které tvoří potravu pro ptactvo a ještěry. Bez hmyzu by byla přírodní biodiverzita v nerovnováze, naopak jejich přítomnost uzavírá potravní řetězec a povyšuje lokální i globální ekologii. Proč jsou tedy nová, uměle vytvořená obydlí pro tyto pomocníky potřeba? Jednoduše proto, že zmíněné skupiny nutně potřebujeme, bez nich bychom měli trnitou cestu k hojné sklizni a protože příroda jako systém spoléhá částečně na každém zástupci živočišné říše. Čím více útočišť vytvoříme a poskytneme k obývání, tím větší je šance, že o tyto nezištné pracanty nepřijdeme.

Pár slov o klientele

Tyto maličkaté rezidence se většinou sestávají z množství různých materiálů, aby vytvořili přirozeně upřednostňované skrýše pro více různých hmyzích druhů. Zakoupené hotýlky mívají i půvabné vnější provedení, stylizované například do domečků se sedlovou střechou. Jako výplně se používají staré cihly, střešní tašky, dřevo, dutinky rákosu, bambus, kůra, kameny, suché listy, karton a mnoho dalšího. Samotářské včely, skvělí opylovači, preferují k zahnízdění vyvrtané otvory ve dřevě, dřevěné kousky s kůrou zase vytvoří apartmány pro brouky, stonožky, pavouky či dřevomorky. Suchými listy, větvičkami a stébly vyplněné sekce jsou vyhledávané slunéčky sedmitečnými, čili beruškami, které se výměnou za ubytování postarají o mšice. Ať už je použitý jakýkoliv materiál, je důležité mít celou stavbu zastřešenou nebo překrytou, aby organický materiál nezmokl a nezačal hnít. Kvůli dešti se snažíme vyvarovat ještě jedné věci – sestupnému spádu vyvrtaných děr. Tyto otvory by měli mírně směřovat k vrcholu, aby se nezalily srážkami a neohrozily obyvatele. Pochopitelně je zásadní i povrchová úprava vstupních otvorů brusným papírem, protože křehká tělíčka zástupců hmyzí rodiny by v opačném případě mohla lehce dojít úrazu.

Samotářská vosa, slunéčko sedmitečné a včela - typičtí zájemci o ubytování a zároveň nápomocní tvorové.

Nejlepší možný způsob

Pokud začínáte přemýšlet o zřízení vlastního hmyzího hotýlku a chcete vědět, jak to udělat správně, může vám pomoci přirovnání k hotelům lidským. I člověk by si vybral hotel podle ceny, kvality stravy, čistoty a umístění. Hmyz hledající azyl potřebuje bezpečí, to je tedy otázka ceny, jelikož na nebezpečném místě – například v dosahu domácích mazlíčků – by brzy zaplatily životem. Nejčastěji se proto doporučuje založit hotel ve výšce – ideálně od 1,5 do 2,5 m. Pokud byste si mohli být jisti, že ani na zemi by na nové návštěvníky nikdo nezaútočil, pak lze budovat obydlí na zemi. V tomto případě stojí za zvážení i nahromadění kamenů u základů, kde by případně hmyzí obyvatele mohly doplnit i zástupci žab a ropuch, které by vám ulehčili od slimáků. Samotná lokace hraje velkou roli. Primárně se snažíme najít místo, které dostává pořádnou porci ranních slunečních paprsků. Ty zamezí vzniku a rozšíření plísní. Krom správné prostorové orientace se doporučuje i umístění v blízkosti stromů a keřů, ze kterých by se potenciální návštěvníci mohli jednoduše přestěhovat. Co se stravy týče, nemusíte se bát nějaké přehnané investice. Bohatě stačí v okolí rozesít několik různých lučních květin, tím zároveň zvýšíte rychlost nastěhování, neboť rozkvetlé, nektarem napěchované květy vytvoří přímo do očí bijící pozvánku. Obecně můžete počítat s 2 až 4 týdny, než začnete registrovat první nové obyvatele, avšak tato doba je vysoce individuální. Ani úklidu se nemusíte obávat. Jediné, co je dobré hlídat je rozšíření plísní, nahromadění starých pavučin a hlínou zaslepené otvory. Při řádném zastřešení nepromokavým materiálem a pravidelnému vystavení slunečním paprsků se plísní téměř nemusíte bát. Staré pavučiny můžete opatrně omést starou prachovkou a hlínu z otvorů dostane pomocí malé větvičky, nebo hřebíku. Při očišťování si vždy dejte pozor, abyste nějakému zapomenutému tvorovi neublížili.

Ukázky tvarové rozmanitosti hmyzích hotelů z našeho katalogu.

Jak vidíte, zřízením hmyzího hotelu neuděláte nikdy krok špatným směrem, ba naopak. Životně důležití tvorové pro nás, přírodu i ostatní živočichy - to je vaše potenciální klientela, pro kterou můžete udělat tolik jedním malým rozhodnutím – pořízením mini hotýlku, který ke všemu dokáže i ozvláštnit vaši zahradní scenérii. Dělají toho pro nás mnoho, tak je možná načase začít laskavosti vracet. V naší zahradní sekci najdete malebné hotýlky různých velikostí pro každého, kdo chce udělat správnou věc.

Hmyzí hotel ProGarden Alfred

Diskuze

1 dotaz
Přidat dotazZrušit
Na balkón

Skvělý, přesně tak, pomáhejme ... my máme penzion třeba na balkóně, protože zahradu nemáme a máme tam pořád plno. :))

Dobrý den, 

to je krásný komentář, děkujeme. Ano, zahradou to v případě hotelů nekončí. Balkón, terasy, parky nebo i divoká příroda. Příležitosti jsou tady všude. 

Top články

Hledáte příslušenství k produktům ve vašem košíku?

Je vám k dispozici v této nabídce.