0

Jakou třídu zatížení zvolit?

Řešíte nákup poklopu, vpusti, mříže nebo odvodňovacího žlabu? Základním kritériem při jejich výběru je zvolit správnou třídu zatížení podle předpokládaného provozu. 

Jakou třídu zatížení zvolit?
Jakou třídu zatížení zvolit?

Únosnost zatížení v pochůzných a pojezdových plochách určuje evropská norma EN 124. 

Norma podrobně specifikuje klasifikaci, konstrukční zásady, řízení jakosti, požadavky a zkušební metody. Zaměřuje se rovněž na konkrétní materiály, litinu, ocel, železobeton a kompozit.

Technické řešení vždy závisí na předpokládaném zatížení v provozu, proto jsou třídy zatížení řazeny od nejnižší (A) po nejvyšší extrémní zatížení (F). Obecně se doporučuje při výběru zohlednit nejvyšší možnou intenzitu zatížení v daném prostoru.

V našem katalogu najdete velký výběr poklopů, vpustí, mříží i žlabů různé třídy zatížení do soukromých, veřejných i průmyslových prostor. 

Jakou třídu zatížení zvolit pro pěší zóny a jakou pro pozemní komunikace? S výběrem vám pomůže následující přehled.

Třídy zatížení poklopů EN 124
TřídaZatíženíVyužití
A 15 1,5 t Zastavěné, polní a provozní plochy zatěžovány výhradně chodci a cyklisty
AA 5 t Plochy dostupné pouze pro soukromá osobní vozidla
AAA 10 t Neprůjezdné areály, příjezdové cesty, servisní komunikace, stezky pro pěší
B 125 12,5 t Chodníky, pěší a obytné zóny, příjezdové komunikace, parkovací plochy
C 250 25 t Vtokové mříže v ploše odvodňovacích proužků pozemní komunikace (max. 0,5 m do vozovky a 0,2 m do chodníku)
D 400 40 t Vozovky pozemních komunikací, zpevněné krajnice a parkovací plochy přípustné pro všechny druhy silničních vozidel
E 600 60 t Mimořádně zatížené dopravní plochy (zatížení v přístavech)
F 900 90 t Extrémní zatížení (provozní letištní plochy)

Prohlédněte si ucelené kategorie Poklopy na šachty, jímky a studny, Odvodňovací žlaby a Vpusti, kde si snadno pomocí filtrů vyberete požadované parametry.

Široký sortiment poklopů, žlabů a vpustí

Diskuze

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů

Jiří Kalus | 10. 3. 2020 reagovat
Dobrý den, splňuje ocelový poklop EASY FR 150 požární odolnost EW 60DP1? Pokud ano, obdržím po objednání certifikát na tuto požární odolnost? Děkuji za odpověď. Kalus Jiří

Dobrý deň, protipožirany štítok je nutné si k poklopu zakúpiť. Certifikát obdržíte na e-mail z objednávky. Nižšie pripájam odlaz na protipožiarny certifikát.

 https://www.buildex.cz/protipozarni-certifikat-gabex-varianta-easy-fr

Buildex

Odvodnenie

Pavel Zeman | 15. 1. 2020 reagovat
Dobrý deň. Chceli by sme realizovať odvodnenie daždových vôd zo zpevněných ploch pred bytovým domom. Dĺžka žľabu by bola 50 m. Mám otázku ,či je vhodný BETONOVÝ ŽLAB A15 S POZINKOVANOU MŘÍŽÍ ,kedže odvodnovaná betónová plocha je v podstate okapový chodník bez nároku na zaťaženie.Je však potrebné žľany vyspádovať stačí 0,5 % ? Vyústenie by bolo do jestvujúcej šachty. Je potrebný projektant,resp. máte nejaké vzorové pozdlžne a priečne rezy alebo detaily ? S pozdravom Zeman

Dobrý deň, trieda A15, sa používa na plochy, ktoré sú zaťažované chodcami a cyklistami. Žľaby spádujume 0,5 %. Prikldám montážny návo kde sú uvdené rozmery a svetlosť žľabu, taktiež aj inštalačné inštrukcie.

https://www.buildex.cz/data/uploaded-files/Muffle.PDF

Buildex

Poklop pro zadláždění

Petr Kosek | 2. 10. 2019 reagovat
Dobry den, nabizite take poklopy, do kterych lze umistit dlazbu?

Dobrý den, pro účel zadláždění bychom Vám doporučili poklopy Steeldeck, které nabízíme v několika rozměrech. Najdete je v sekci Šachtové poklopy. 

Buildex

Doporučené články

Jak ukotvit pergolu do zateplené fasády?

Řešíte nákup pergoly, nebo vchodové stříšky, a přemýšlíte, jak ji ukotvíte do zateplené fasády? Představíme vám možné způsoby uchycení, které s trochou šikovnosti zvládnete sami i bez pomoci odborné realizační firmy.

Číst článek

Jak vybrat správný kompostér

Při výběru vhodného kompostéru záleží na tom, kde budete kompostovat, jaký materiál a kolik ho bude. Budete-li kompostovat od jara do podzimu, a nebo se stanete oddaným ´kompostovatérem´ a budete třídit odpad během celého roku.

Číst článek

Kompostování je radost z přírody

Denně vyprodukujeme odpad, který si zaslouží být kompostován, a je velká škoda házet jej rovnou do popelnice. Kompostování je sice kontrolovaný, ale stále přírodní proces a stojí za to být u něj. Odlehčeme koši a získejme produkt, jehož další použití má mysl.

Číst článek

Mohu si reálně položit WPC terasu svépomocí?

Ptáte se, jestli to jde? Kdybychom chtěli toto téma malinko odlehčit, mohli bychom o terase hovořit vlastně jako o takové stavebnici, no a stavebnice se přece staví skoro sama. Pojďme společně projít celý postup procesu pokládky, ať zjistíme, jak moc se jí máme či nemusíme bát. 

Číst článek

Hledáte příslušenství k produktům ve vašem košíku?

Je vám k dispozici v této nabídce.