Vážení zákazníci, rádi bychom Vás upozornili, že skladové zásoby zahradních domků, přístřešků a skleníků jsou omezené. Doporučujeme tedy nakupovat zahradní stavby na jaro 2022 již nyní.
Skladové zásoby zahradních domků, přístřešků a skleníků jsou omezené. Doporučujeme jejich nákup neodkládat.
Doporučujeme nakupovat zahradní stavby již nyní.
0

Proč nepodcenit součinitel prostupu tepla?

Chcete si pořídit schody nebo jen samotný výlez na půdu, ale neustále na vás někde vyskakuje prapodivný termín nazývaný jako „součinitel prostupu tepla“? V tomto článku se zaměříme právě na tuto veličinu a pomůžeme vám ji snadno pochopit.

Proč nepodcenit součinitel prostupu tepla?
Proč nepodcenit součinitel prostupu tepla?

Součinitel prostupu tepla je hodnota, jež vyjadřuje celkovou výměnu tepla mezi prostory, které jsou od sebe oddělené určitou stavební konstrukcí. Mimo jiné nám tedy dává informaci, do jaké míry je stavební materiál nebo celá skladba konstrukce schopná tepelně izolovat a k jakým tepelným ztrátám skrze konkrétní konstrukci dochází.

Základní jednotkou je W/m2K, tedy Watt na metr čtvereční krát Kelvin. Součinitel prostupu tepla se označuje velkým písmenem U. Obecně platí, že čím je hodnota U menší, tím lepší jsou tepelně izolační vlastnosti dané konstrukce.

Více izolace znamená méně peněz

Zní to poněkud zvláštně, že ano? Na první pohled to sice moc smysl nedává a hlavou vám teď určitě běží myšlenka "Vždyť si přece za lepší izolační vlastnosti musím připlatit?", ale opak je pravdou. Jednoduše řečeno, když si pořídíte půdní výlez nebo půdní schody s co nejnižším součinitelem prostupu tepla, zajistíte si tak nižší tepelnou ztrátu. A to je především investice do budoucna, která umožní snížit ztráty ohřátého vzduchu, zlepšit úroveň tepelné izolace, snížit náklady na vytápění a celkově tak ušetřit v delším horizontu času nějakou tu kačku navíc.

Neznamená to ale, že jakýkoliv jiný výrobek s vysokou hodnotou součinitele prostupu tepla je zbytečný a nemá cenu si ho pořizovat. Uvedeme jednoduchý příklad. Pokud máte chatu, kde není zateplená nadstropní část a ani střecha, tak v tomto případě postačí úplně obyčejný model. Je to z toho důvodu, že se jedná o nenáročnou stavbu, která nepotřebuje nijak speciálně izolovat a lepší termoizolační vlastnosti by na tomto místě byli poměrně zbytečné. Pro lepší přehled jsme si pro vás ale ještě připravili tuto přehlednou tabulku, která vám pomůže s orientací ohledně součinitele prostupu tepla a jeho využitím v praxi.

Uw0,36 – 0,43 W/m20,54 – 0,70 W/m20,76 – 0,85 W/m21,10 – 1,80 W/m2
Izolace šetřící energii velmi dobrá dobrá základní
Použití pasivní dům, novostavba novostavba, nenáročná stavba nenáročná stavba, garáž nenáročná stavba, garáž, technická místnost

Vidíte sami, že se nejedná o žádnou kvantovou fyziku a jde o poměrně snadno srozumitelnou záležitost. Teď, když už je vše jasné se pojďmě spolu přesunout k výběru půdních schodůpůdního výlezu nebo podkrovních dvířek do našeho katalogu, který vás překvapí nejen širokou nabídkou, ale i znamenitou přehledností.

Diskuze

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů

Doporučené články

Jak vybrat půdní schody?

Nebaví vás stále dokola tahat žebřík z garáže, abyste vylezli na půdu? Nezoufejte, máme pro vás řešení v podobě půdních schodů. Jak je vybrat a na co si dát pozor, se teď spolu podíváme v tomto článku.

Číst článek

Kotvení zahradního domku

Řešíte, jak ukotvit zahradní domek a obáváte se, aby vám neulítnul k sousedovi? S námi této šlamastyce snadno předejdete. Pojďme si představit čtyři možné způsoby, které s trochou šikovnosti zvládnete sami i bez pomoci odborné realizační firmy.

Číst článek

Jak vybrat správný okap?

Bádáte nad tím, jak správně vyřešit odtok vody z vaší střechy? Pak jste tady na správném místě. V tomto článku totiž rozebereme okapové systémy do poslední součástky, ať už jde o materiálové rozdíly, volbu správného rozměru a v neposlední řadě také to, jak uchopit za pačesy jejich instalaci. Neztrácejme čas a pojďme se na to společně vrhnout.

Číst článek

Jak vybrat udírnu?

Při výběru vhodné udírny je dobré si nejprve zodpovědět následující otázky. Jak často a jaké množství potravin chceme běžně udit? Kde chceme udit? Kolik času jsme uzení ochotni věnovat? Pojďme tedy spolu propadnout kouzlu uzení s cílem postupně se stát mistry v tomto oboru.

Číst článek

Hledáte příslušenství k produktům ve vašem košíku?

Je vám k dispozici v této nabídce.