Přihlášení
Katalog produktů Skrýt

Armování

Vyztužení betonových základových desek, podlah a dalších nosných i nenosných prvků. Standardní formou armatury jsou kari sítě, které zajišťují dodatečnou odolnost v tahu, alternativně se využívá perlinka s nižší hmotností a snazší manipulovatelností. Armování snižuje deformace a zvyšuje únosnost i životnost betonu.

Teorie                                      

Beton má po vytvrzení vysokou odolnost v tlaku, což je jeho předností, avšak strádá co do odolnosti v tahu. Z tohoto důvodu se v průběhu instalace betonu do jeho objemu ukládá armatura. Tato výztuž je jeho nedílnou součástí, která zlepšuje odolnost, snižuje množství deformací (např. popraskáním v důsledku vysychání) a podporuje dlouhou životnost vytvořeného prvku.

K tomuto účelu nejčastěji používané kari sítě jsou mříže tvořené ocelovými pruty různých průměrů. Odolnost oceli v tahu výztužných vložek dosahuje 300 až 600 MPa, což je oproti betonu mnohonásobně více. Pro obytné a méně zatížené místnosti postačí kari síť s 5mm pruty, pro zatíženější plochy potom 6mm.

Alternativou, kterou najdete i v našem katalogu, je laminovaná sklo-vláknitá mřížková armovací umělá tkanina, známá jako perlinka. Oproti ocelovým kari sítím vyniká výrazně nižší hmotností, lepší skladovatelností, snadnou manipulací i formátováním, odolností vůči alkáliím a snížením množství prasklin, případně jejich rozměrnosti. Při zrání betonového potěru vznikají praskliny běžně, vzhled a trvanlivost nášlapné plochy užitím perlinky nabyde vyšší kvality. Z tohoto důvodu je vhodná do obytných objektů.

V obou případech se výztuž ukládá nad tvarovky a to tak, že se armatura nadstaví nad nejvyšším bodem kopule. V případě lehké perlinky ji jednoduše uložíte na již vylitou vrstvu betonu nad tvarovkou, kterou pak dolijete do plné vrstvy. Kari sítě je nutné vypodložit do roviny. K tomuto účelu se může užít malých dřevěných bloků. Takto zajistíme řádné obtečení betonem a vytvoření kvalitní monolitické desky.

Odborník radí:
Pokud chcete, aby Vám nová podlaha vydržela co nejdéle, tak se bez vyztužení betonu neobejdete. Buď zvolíte klasickou a spolehlivou kari síť z ocelových prutů, což je v současnosti dražší řešení, nebo levnější, lehčí perlinku, která svoji práci odvede taky skvěle.

Výhody

  • V dlouhodobém horizontu je armování betonové podlahy jedinou zárukou vysoké odolnosti a životnosti, která navíc snižuje riziko deformací a vzniku prasklin.
  • V prostorách s nízkým plánovaným zatížením, stejně jako v případě opačném, například u pojezdových ploch, se jedná o nezbytnost, která doplní vysokou odolnost v tlaku betonu také odolností v tahu.

Slovník

Armatura – výztuž, prostředek armování, ve stavebnictví nebo restauratérství. Betonářská výztuž je nejčastěji tvořena kari sítěmi, alternativně perlinkou.

Kari síť - mříž tvořená ocelovými pruty. Používá se jako výztuž do betonu, čímž vzniká železobeton s vyšší odolností i životností. Liší se hustotou prutů a jejich průměry.

Perlinka - laminovaná sklo-vláknitá mřížková armovací umělá tkanina. Stavební materiál který vyztužuje svrchní vrstvy konstrukčních prvků, tj. podlah, zdí nebo stropů. Zvyšuje odolnost, životnost a snižuje množství a rozsah deformací.

Číst dále Skrýt

Nejprodávanější produkty

1
Nejprodávanější armování –  Adfors Perlinka G 120 Adfors Perlinka G 120 Určeno k vyztužení na podlahové potěry, gramáž 140 g/m2. Snadná aplikace, nepodléhá korozi. Vyrobeno ze sklolaminátové mřížkové tkaniny. 55,00 Kč
Armování –  Tenax Výztužná síť RF

Tenax Výztužná síť RF

Polypropylenová výztužná síť pro zabránění praskání v betonových potěrech či omítkách.

Armování –  Adfors Perlinka G 120
2x
Počet variant: 1

Adfors Perlinka G 120

Určeno k vyztužení na podlahové potěry, gramáž 140 g/m2. Snadná aplikace, nepodléhá korozi. Vyrobeno ze sklolaminátové mřížkové tkaniny.

Hledáte příslušenství k produktům ve vašem košíku?

Je vám k dispozici v této nabídce.