Vážení zákazníci, rádi bychom Vás upozornili, že skladové zásoby zahradních domků, přístřešků a skleníků jsou omezené. Doporučujeme tedy nakupovat zahradní stavby na jaro 2022 již nyní.
Skladové zásoby zahradních domků, přístřešků a skleníků jsou omezené. Doporučujeme jejich nákup neodkládat.
Doporučujeme nakupovat zahradní stavby již nyní.
0

Jak vybrat půdní schody?

Nebaví vás stále dokola tahat žebřík z garáže, abyste vylezli na půdu? Nezoufejte, máme pro vás řešení v podobě půdních schodů. Jak je vybrat a na co si dát pozor, se teď spolu podíváme v tomto článku.

Jak vybrat půdní schody?
Jak vybrat půdní schody?

Přiznejme si, půda se poměrně často stává opomíjeným místem každého domu a skladištěm všelijakého harampádí. Mnohdy však skýtá i různé poklady, jako zapomenutá rodinná alba, památky na dětství, nebo dlouho nevyužité sportovní náčiní. Uveďme společně správným výběrem půdních schodů toto neprobádané území v život. Nepotřebují velký prostor a ve složeném stavu se v podstatě schovají ve stropu. Jejich nespornou výhodou je jednoduchá manipulace, takže odteď budete na půdu chodit mnohem raději. Je potřeba si uvědomit, že schody jsou důležitou součástí našeho obydlí a nejde o spotřební věc, kterou bychom měnili každý den. Na trhu najdeme velkou řádku půdních schodů, ale jaké nakonec vybrat? Rozhodně nedoporučujeme řídit se pouze cenou, ale především tím, jaké mají vlastnosti. Proto je nesmírně důležité si řádně rozmyslet výběr a hlavně ho nijak neodbýt. Na co si tedy dát pozor?

 

Stahovací nebo skládací?

Jedná se o první základní parametr, kterým bychom měli začít. Ještě předtím pojďme vyřešit otázku velikosti půdního otvoru. Školáckou a častou chybou totiž je, když si lidé nejprve vytvoří otvor podle vlastního uvážení a až pak se pustí do výběru schodů. Na trhu je několik typizovaných rozměrů rámů, které vám zrovna nemusí vyhovovat. Nejpoužívanějšími jsou ty ve tvaru obdélníku o rozměrech 120 x 60, 120 x 70, 130 x 70 a 140 x 70 cm. Pokud už otvor máte, nemusíte věšet hlavu. Je pravda, že si trošku připlatíte, nicméně spousta firem je schopna vyrobit rám s atypickými rozměry. Dalším důležitým parametrem je výška místnosti, která se standardně pohybuje v rozmezí od 260 do 320 cm. Pokud jsou schody delší, lze je uživatelsky zkrátit, neboli rektifikovat na požadovanou délku. V opačném případě, když je rozměr krátký, se budete nejspíš muset poohlídnout po schodech na zakázku. Pohlídat byste si měli i rozměr nazývaný rádius otevření, který určuje, kolik místa schody zaberou při otevírání. Posledním důležitým parametrem je celková síla stropu. Podle toho vybírejte rozměry skříně, ve které jsou schody uloženy. Dejte si však pozor na udávaný rozměr, v tomto případě si na vás výrobci připravili menší chyták. Jednou uvádějí rozměr půdního otvoru, podruhé rozměr rámu schodů. Při troše nepozornosti by vás ve finále mohlo čekat nemilé překvapení v podobě nevhodně zvolené skříně. Pro perfektní usazení schodů obecně platí, že by měl být montážní otvor o 2 cm větší.

Teď, když už máme vyřešené rozměry, můžeme přejít ke gró tohoto tématu. Jaký typ půdních schodů zvolit? Každý je v něčem specifický, a jak už bylo zmíněno dříve, volit byste měli na základě možností, které vám nabízí prostor a jak často vlastně budou využívány. Jako první se nám všem nejspíše vybaví schody skládací, které jsou nejrozšířenějším modelem. Tvořeny jsou třemi, nebo čtyřmi díly, spojenými panty ve tvaru vlaštovčího ocasu. Představte si, jak se na sebe skládá taková klasická papírová mapa. No a stejně tak probíhá i manipulace se skládacími schody. Právě proto mají větší rádius otevření a během rozkládání potřebují oproti ostatním typům více místa. Pořídit byste si je měli spíše k občasným výlezům na půdu, nežli k častému používání, jelikož i manipulace s nimi zabere nějaký ten čas navíc. Vyrobeny jsou ze dřeva, kovu nebo ve vzájemné kombinaci. Dalším typem jsou stahovací schody, tzv. nůžkové, tvořené segmenty, které fungují na principu pružiny. Díky tomu jsou za nás tou nejvhodnější volbou pro časté používání. Podle potřeby je lze libovolně natahovat a stahovat, aniž by bylo zapotřebí mnoho síly a místa. Nesmírnou výhodou je také fakt, že lze počet jednotlivých segmentů libovolně upravovat. Zcela bez námahy můžete rektifikovat délku a zároveň měnit rádius otevření schodů. Pro omezené prostory je nejideálnějším řešením použít schody výsuvné. Manipulace s nimi probíhá, jak už název napovídá, vysouváním, tudíž zabírají při stahování minimum místa a je u nich zbytečné uvádět rádius otevření. Naopak ve složeném stavu zabírají místo v podkroví, jelikož část žebříku „čouhá“ ze skříně. Pro zvláštní případy, kdy budete potřebovat schody zabudovat do boční stěny, a ne do stropu, slouží stěnové schody.

Stahovací půdní schody jsou díky konstrukčnímu provedení nejlepší volbou pro časté používání, pro občasné skládací. Výsuvné schody se hodí pro omezené prostory a pro potřebu zabudovat schody do boční stěny slouží stěnové

Pokud se podíváme čistě na materiál, půdní schody jsou vyrobeny převážně z oceli, hliníku a dřeva. Nejkvalitnější a často i ty nejdražší bývají z hliníku. Mohou za to přirozené vlastnosti materiálu, oproti ocelovým bývají až třikrát lehčí, a tudíž se s nimi lépe manipuluje. Hliník jako kvalitnější materiál zaručuje extrémní odolnost, delší životnost a také reakci na chemické vlivy oproti ostatním kovům. Obecně platí, že kovové půdní schody se vyznačují pevností, stabilitou, jednodušší údržbou, nepodléhají hnilobě a jejich největší devízou je nehořlavost. Díky materiálu a ochraně v podobě práškového lakování se zaručují dlouhou životností. Oproti dřevěným je jejich nevýhodou větší hmotnost, která může dětem, nebo starším osobám ztížit manipulaci. Dřevěné schody bývají naopak lehčí, přírodního vzhledu, jsou příjemné na dotyk a oproti kovovým jsou cenově dostupnější. Pokud je zapotřebí zkrácení, postačí obyčejná pilka. Žebřík uříznete na požadovanou délku a následně osadíte o patky, které zaručí řádné zakončení. Nevýhodou dřevěných schodů je náročnější údržba, která vyžaduje ochranný nátěr, nebo impregnaci. Bohužel, oproti kovovým mají kratší životnost a také nižší možnost maximálního zatížení. Není ale striktně dáno, že musí být půdní schody jen z jednoho materiálu. Existují i v kombinaci dřeva s kovem. V tomto případě bývá víko a nášlapy ze dřeva, zatímco žebřík z kovu.

Vlastnosti půdních schodů

Před koupí půdních schodů si také musíme uvědomit, kam schody umístíme. Budou zajišťovat přesun z nevytápěné do vytápěné místnosti? Pořizujeme je do novostavby, pasivního domu nebo jen do nenáročné stavby či garáže? Jak kvalitní a silná izolace je na schodech, ukazuje veličina s názvem součinitel prostupu tepla. Základní jednotkou je W/m2K, tedy Watt na metr čtvereční krát Kelvin a označuje se velkým písmenem U. Obecně platí, že čím je hodnota U menší, tím lepší jsou tepelně izolační vlastnosti dané konstrukce. Když si pořídíte půdní schody s co nejnižším součinitelem prostupu tepla, zajistíte si nižší tepelnou ztrátu. A to je především investice do budoucna, která umožní snížit ztráty ohřátého vzduchu, zlepšit úroveň tepelné izolace, snížit náklady na vytápění a celkově ušetřit v delším horizontu času nějakou tu kačku navíc. Pokud vás zajímá více, přečtěte si náš článek zaměřený výhradně jen na téma součinitel prostupu tepla.

Otázka, která trápí většinu lidí před pořízením půdních schodů. Opravdu potřebuji protipožární odolnost? Označuje se velkými písmeny EI. Schopnost požárních schodů, jakožto stropní přepážky musí splňovat požadavky požární normy EN13501-2. Uvádí se v minutách a většina schodů na trhu s touto vlastností odolá přímému ohni 45 minut, ty lepší 60 minut a nejlepší dokonce i 120 minut. Obecně se říká, že rodinné domy s obytnou plochou nad 250 m2 jí potřebují, u těch menších je to spíše individuální. Nejjednodušší je se zeptat svého projektanta, který více poradí, jestli bude tato vlastnost zapotřebí.

Kotvení

Půdní schody jsou poměrně těžké, proto je dobré nepodcenit jejich upevnění. Provádí se kotvením v rozích nebo boční instalací. Oba způsoby potřebují konstrukci z trámu, která lemuje věnec okolo otvoru. Pro schody s dřevěným rámem je typické boční kotvení. Probíhá přišroubováním vrutů do konstrukce rámu z vnitřní strany do krokví. Kotvení v rozích je naopak typické pro schody s kovovým rámem. Rám má v každém rohu oko, kterým se protáhne závitová tyč. Ta se poté zavěsí pomocí montážních úhelníků na nosnou konstrukci. Jde o systém, díky kterému je montáž svépomocí zvládnutá snadno a hlavně přesně. Když už je vše smontováno, doporučujeme využít krycí lišty, které mají především estetický efekt. Jejich úkolem je zakrytí spár vzniklých při montáži mezi rámem skříně a stropem. Dokoupit si můžete lišty ze dřeva nebo plastu. Volba materiálu se neodvíjí od funkčnosti, ale od individuálních preferencí. U některých půdních schodů dokonce najdeme krycí lišty jako součást balení.

Způsob kotvení se odvíjí převážně od materiálu rámu půdních schodů

Doufáme, že se nám podařilo klubíčko všech otázek k půdním schodům pořádně rozmotat. Teď, když už mají vaše požadavky reálnější obrysy, víte, jaký typ schodů potřebujete, kterému materiálu dáte zelenou, nebo jakou tloušťku termoizolace zvolíte, pojďme se spolu přesunout do naší komplexní a přehledné prezentace půdních schodů, která vás navede správným směrem.

Diskuze

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů

Typ půdních schodů

Jitka Šrůtková | 19. 2. 2021 reagovat
Jaké bych si měla zvolit schody na půdu? Pokud vím, tak existují 3 typy (skládací, výsuvné a stahovací).

Dobrý den, existuje ještě další typ v podobě stěnových, které jak už název napovídá, slouží pro zabudování do boční stěny. Obecně se dá říct, že skládací slouží pro občasné používání. Pokud budete schody využívat frekventovaně, zvolte si stahovací. Pro omezené prostory jsou zase vhodné výsuvné. Každopádně Vám ještě doporučujeme si přečíst celý článek, ve kterém máte veškeré specifikace dopodrobna vysvětlené.

Buildex

Příslušenství

Jaroslava Krejčová | 10. 2. 2021 reagovat
Má cenu si pořizovat ke schodům krycí lišty a montážní úhelníky?

Dobrý den, pokud se chystáte na montáž svépomocí, tak vám pořízení úhelníků doporučujeme. Krycí lišty slouží pouze jako estetický prvek, takže u těch záleží spíše na Vašich preferencích.

Buildex

Montáž půdních schodů

Miloslav Horáček | 3. 6. 2020 reagovat
Dobrý den, chtěli bysme si pořídit schody na půdu, ale obávám se docela montáže. Jsou k tomu potřeba profíci nebo to budu schopný nějak sesmolit sám?

Dobrý den, půdní schody nevyžadují odbornou montáž a zvládnout by ji měl každý průměrně zdatný kutil. Obávat se jí teda rozhodně nemusíte.

Buildex

Otvor pro půdní schody

J. Volek | 12. 6. 2019 reagovat
Prosim jak velky otvor mame zvolit pro pudni schody?

Dobrý den, nejčastější a nejpohodlnější jsou o rozměrech 120 x 60, 120 x 70, 130 x 70 a 140 x 70 cm. Doporučujeme ale nejdříve zvolit schody a až pak řešit otvor, jelikož by vám předem vytvořený otvor nemusel sedět s rozměrem rámu.

Buildex

Ivana Židková | 22. 3. 2019 reagovat
Máme Fakro skládací víc jak sedm let a jsou v pohodě, bez problémů.

Děkujeme Vám za referenci, tak ať slouží ještě spoustu dalších let ;)

Buildex

Doporučené články

Proč nepodcenit součinitel prostupu tepla?

Chcete si pořídit schody nebo jen samotný výlez na půdu, ale neustále na vás někde vyskakuje prapodivný termín nazývaný jako „součinitel prostupu tepla“? V tomto článku se zaměříme právě na tuto veličinu a pomůžeme vám ji snadno pochopit.

Číst článek

Kotvení zahradního domku

Řešíte, jak ukotvit zahradní domek a obáváte se, aby vám neulítnul k sousedovi? S námi této šlamastyce snadno předejdete. Pojďme si představit čtyři možné způsoby, které s trochou šikovnosti zvládnete sami i bez pomoci odborné realizační firmy.

Číst článek

Jak vybrat správný okap?

Bádáte nad tím, jak správně vyřešit odtok vody z vaší střechy? Pak jste tady na správném místě. V tomto článku totiž rozebereme okapové systémy do poslední součástky, ať už jde o materiálové rozdíly, volbu správného rozměru a v neposlední řadě také to, jak uchopit za pačesy jejich instalaci. Neztrácejme čas a pojďme se na to společně vrhnout.

Číst článek

Jak vybrat udírnu?

Při výběru vhodné udírny je dobré si nejprve zodpovědět následující otázky. Jak často a jaké množství potravin chceme běžně udit? Kde chceme udit? Kolik času jsme uzení ochotni věnovat? Pojďme tedy spolu propadnout kouzlu uzení s cílem postupně se stát mistry v tomto oboru.

Číst článek

Hledáte příslušenství k produktům ve vašem košíku?

Je vám k dispozici v této nabídce.