✪ Vzhledem k omezeným evropským zásobám a plánovanému zdražení oceli a polykarbonátu, doporučujeme objednávat skleníky již nyní.
✪ Vzhledem k omezeným evropským zásobám a plánovanému zdražení oceli a polykarbonátu, doporučujeme objednávat skleníky již nyní.
S ohledem na situaci, prosíme, neodkládejte objednání
0

Kompostování je radost z přírody

Denně vyprodukujeme odpad, který si zaslouží být kompostován, a je velká škoda házet jej rovnou do popelnice. Kompostování je sice kontrolovaný, ale stále přírodní proces a stojí za to být u něj. Odlehčeme koši a získejme produkt, jehož další použití má mysl.

Kompostování je radost z přírody
Kompostování polopatě

Co je to kompostování a skladba kompostéru

Začněme s více suchopárnými, nicméně nezbytnými fakty o kompostování. Nejprve tedy, co to je. Zjednodušeně řečeno jde o biologickou metodu, která přeměňuje biologický odpad na kompost neboli humus, což je v podstatě nejúrodnější část půdy bohaté na látky, které se používají při hnojení.

Abychom v kompostu udrželi to správné a zdravé prostředí, řídíme se základním pravidlem o co nejpestřejší skladbě materiálu, optimální vlhkosti a dostatku vzduchu. Do kompostu dáváme vlhké se suchým, porézní s hutným, „hnědé se zeleným“. Vše se musí dobře promíchat. „Hnědé se zeleným“ znamená uhlíkaté s dusíkatým, a to by mělo být ve vyváženém poměru. Čím starší, tmavší a dřevnatější materiál, tím je v něm více uhlíku. Naopak čerstvější, šťavnatější a zelenější obsahuje více dusíku. Samotnou trávu tedy například kompostovat nelze, na kompostu pak dochází k hnití a zápachu. Proto trávu smícháme s jiným materiálem, například s nasekanými větvemi, hoblinami či dřevní štěpkou.

Pojďme být konkrétnější. Uhlík a dusík by měly být v surovinách, které přijdou do kompostu, v poměru 30 : 1. V následující tabulce si ukážeme, jak jsou v nich tyto dva prvky zastoupeny.

Ideální poměr dusíku a uhlíku v kompostu je 30 : 1

Surovina zelená s vysokým obsahem uhlíku 

C (uhlík) : N (dusík)

posekaná tráva 20 : 1
zbytky jídla 20 : 1
slupky od zeleniny 25 : 1
plevel 30 : 1

Surovina hnědá s vysokým obsah dusíku

C (uhlík) : N (dusík)

ovoce 35 : 1
listí 50 : 1
dřevo 200 : 1
piliny 325 : 1
lepenka, trvdý papír 350 : 1

Správně založený kompost se začne do dvou dnů zahřívat na teplotu přes 50 °C. Tato horká fáze trvá několik dní až týdnů a dochází při ní k tzv. hygienizaci kompostu, čili ke zničení semen plevelů a zárodků chorob. Tato laicky řečeno očistná etapa je zásadní proto, aby vzniklá půda měla vyvážené složení a byla zdravá. Čerstvý kompost lze získat za 2 až 6 měsíců, vyzrálý za 6 až 12 měsíců. Můžeme jej pak použít na domácí květiny, zeleninové záhony, trávníky na zahradách. Hodí se ke všem plodinám.

Pokud bydlíme v domě se zahradou, pak máme ke kompostování úplně nejlepší podmínky. Na zahradě můžeme pohodlně zužitkovat zbytky ze zahradního úklidu i z kuchyně. Kompostem se bezvadně hnojí jak na jaře, tak na podzim. Ale pozor, kompost nenahrazuje substrát, tudíž kompostovou zeminu nelze používat například do květináčů samostatně. Vášniví příznivci zdravého životního stylu mohou dnes dokonce kompostovat i v bytě nebo na balkóně.

Kompostovanání se neobávejte

Kompostování v praxi

Taková doslova radostná část kompostování je využití kuchyňských zbytků. Každá správná hospodyňka ví, jaké neuvěřitelné množství zbytků z kuchyně vyprodukuje. Jejich kompostováním ušetří místo v popelnici a navíc je přemění v něco užitečného. Do kompostu tedy patří veškeré rostlinné zbytky; ovoce, zelenina, vajíčkové skořápky, zbytky chleba či pečiva, čajové pytlíky, kartonový obal od vajíček, dokonce i kuchyňské oleje, ale jen v malém množství a například nasáknuté do ubrousku. Pro podporu rozkladných procesů je dokonce žádoucí přidat i staré pivo, které obsahuje kvasinky. A teď se držte, zkompostovat lze i staré peřiny. Peří se sice musí namíchat s kuchyňskými zbytky a tkanina, pokud by byla z bavlny, rozstříhat, nicméně i takovéhle divy se při kompostování dějí.

Víme o zákazníkovi, který dává do kompostu z roztržitosti i to, co tam tak úplně nepaří. A výsledek? Pravda je, že mnoho úrodného humusu opravdu nevyprodukuje, zato kompost má stále z poloviny prázdný. Neboli půlka obsahuje mu „vysublimuje“. Jde vlastně o takovou ekologickou formu likvidace bioodpadu bez vzniklé zeminy. K tomu však rozhodně nenabádáme. Vy se vždy raději držte pravidel kompostování. A pro lepší orientaci přikládáme tabulku vhodných a nevhodných surovin pro kompostovací proces.

Kompostování
Suroviny vhodnéSuroviny nevhodné
 tráva, listí, sláma, kusy větví  kosti, odřezky masa, tuky
 zbytky ovoce, zeleniny  chemicky ošetřené zbytky jídla
 káva, čaj  rostliny napadené chorobami
 vajíčkové skořápky  slupky z tropického ovoce, pecky
 třísky, piliny, hobliny, kůra  mléčné výrobky
 popel ze dřeva  plasty, kovy, sklo, kameny
 novinový papír, lepenka, papírové ručníky  časopisy, barevně tištěný papír

Pokud jde o samotný kompostér, na trhu najdeme plastový, dřevěný, hliníkový, domácí vermikompostér a mnoho dalších s různými přidanými funkcemi. Můžete si vybrat, a nebo si dokonce vyrobit vlastní. K tomu vás třeba i malinko naláká skutečnost, že již několik let se v Česku odehrává tzv. Miss kompost, soutěž o co nejhezčí komposter.

Jak vidíte, s kompostováním se nabízí možnost nejen dělat něco užitečného, ale i kreativního a zábavného. Ulehčíte si práci s likvidací zbytků a zjistíte zase něco nového o tom, jak příroda funguje.

Pokud chcete poradit s výběrem vhodné nádoby na kompostování, podívejte se na náš článek Jak vybrat správný kompostér.

Diskuze

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů

Doporučené články

Jakou třídu zatížení zvolit?

Řešíte nákup poklopu, vpusti, mříže nebo odvodňovacího žlabu? Základním kritériem při jejich výběru je zvolit správnou třídu zatížení podle předpokládaného provozu. 

Číst článek

Jak ukotvit pergolu do zateplené fasády?

Řešíte nákup pergoly, nebo vchodové stříšky, a přemýšlíte, jak ji ukotvíte do zateplené fasády? Představíme vám možné způsoby uchycení, které s trochou šikovnosti zvládnete sami i bez pomoci odborné realizační firmy.

Číst článek

Jak vybrat správný kompostér

Při výběru vhodného kompostéru záleží na tom, kde budete kompostovat, jaký materiál a kolik ho bude. Budete-li kompostovat od jara do podzimu, a nebo se stanete oddaným ´kompostovatérem´ a budete třídit odpad během celého roku.

Číst článek

Mohu si reálně položit WPC terasu svépomocí?

Ptáte se, jestli to jde? Kdybychom chtěli toto téma malinko odlehčit, mohli bychom o terase hovořit vlastně jako o takové stavebnici, no a stavebnice se přece staví skoro sama. Pojďme společně projít celý postup procesu pokládky, ať zjistíme, jak moc se jí máme či nemusíme bát. 

Číst článek

Hledáte příslušenství k produktům ve vašem košíku?

Je vám k dispozici v této nabídce.