0

Jak vybrat správný kompostér

Při výběru vhodného kompostéru záleží na tom, kde budete kompostovat, jaký materiál a kolik ho bude. Budete-li kompostovat od jara do podzimu, a nebo se stanete oddaným ´kompostovatérem´ a budete třídit odpad během celého roku.

Jak vybrat správný kompostér
Jak vybrat správný kompostér

Hlavním kritériem pro výběr nádoby je její objem. Podle velikosti zahrady a toho, co na ní pěstujete, je třeba odhadnout, kolik materiálu na kompost z ní vyprodukujete. Minimální objem nádoby by však měl být aspoň 0,5m3. Pro lepší představu přikládáme na konec článku tabulku závislosti objemu kompostu na velikosti zahrady.

Typy kompostérů 

Tvar nádoby nehraje zásadní roli. Důležité je, aby byla dostatečně vzdušná. Vzduch a vlhkost jsou dva základní předpoklady pro vznik kvalitního humusu.

Protože s obsahem kompostéru budete průběžně pracovat – promíchávat jej, přidávat další, odebírat vzniklou zeminu, je důležité mít k němu snadný přístup. Praktická je proto tzv. otevřená varianta kompostéru. Ten se dá v tomto případě z jakékoli strany rozebrat a rychle se tak dostanete k vlastnímu obsahu. Pro práci s kompostem se hodí, je-li rozdělen na dvě či více částí. V jedné části dochází k procesu tlení (tzv. hygienizace), druhá sekce je k dispozici pro postupný sběr dalšího materiálu a nedochází tak k jeho domíchávání do vlastního kompostu. Toto rozdělení však není nutné a můžete si snadno vystačit s jednou praktickou nádobou. Oblíbená je uzavřená plastová nádoba s víkem, které lze u některých typů i zamykat. Tím zajistíte, aby se k obsahu kompostéru nedostali hlodavci, psi, kočky, "zlobivé děti". Tento druh kompostéru dále disponuje praktickými bočními dvířkami, z kterých lze snadno odebrat vzniklý humus.

Pokud jde o materiál, sami si určitě zvládnete vyrobit ohradníkový kompostér například ze dřeva. Dřevo však po nějakém čase vlivem počasí a svého náročného obsahu změní strukturu. Plastový kompostér je odolnější, nemusí vám ale vyhovovat jeho vzhled. Na trhu existují i vzhlednější a přesto trvanlivější materiály, například z oceli.

Pro úplnost zmiňme ještě domácí kompostování, tzv. vermikompostování, neboli kompostování pomocí žížal. A protože žížaly v interiéru nenajdete, je potřeba je do kompostéru přidávat. Takový kompostér pak můžete mít v kuchyni, v kanceláři či ve škole a je typicky z plastu. Na trhu existuje v různých barevných provedeních.

Pokud se vám kompostování zalíbí a najdete v něm smysl, rozhodnete se možná kompostovat celoročně. V takovém případě můžete zvolit zateplenou variantu, ale není to nezbytné. Při udržování správného obsahu kompostéru a díky jeho většímu zásobování suchým materiálem, může kompostér i zamrznout a nic se mu nestane. Půjde-li však jen o klasickou sezónu na kompostování, a to od jara do podzimu, pamatujte, že bez ohledu na to, z čeho je kompostér vyroben, je vždy dobré jej umístit mimo dosah přímého slunce, např. u plotu či v rohu zahrady. Sluneční paprsky totiž kompostovaný materiál vysušují a zpomalují žádoucí rozkládací proces.

 Jak vybrat správný kompostér
Orientační velikost zahradyObjem kompostéru
500 m2 400-600 l
1000 m2 1200 l
1500 m2 1800 l
2000 m2 2400 l
2500 m2 3000 l
Jak vybrat správný kompostér1

Diskuze

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů

Doporučené články

Jakou třídu zatížení zvolit?

Řešíte nákup poklopu, vpusti, mříže nebo odvodňovacího žlabu? Základním kritériem při jejich výběru je zvolit správnou třídu zatížení podle předpokládaného provozu. 

Číst článek

Jak ukotvit pergolu do zateplené fasády?

Řešíte nákup pergoly, nebo vchodové stříšky, a přemýšlíte, jak ji ukotvíte do zateplené fasády? Představíme vám možné způsoby uchycení, které s trochou šikovnosti zvládnete sami i bez pomoci odborné realizační firmy.

Číst článek

Kompostování je radost z přírody

Denně vyprodukujeme odpad, který si zaslouží být kompostován, a je velká škoda házet jej rovnou do popelnice. Kompostování je sice kontrolovaný, ale stále přírodní proces a stojí za to být u něj. Odlehčeme koši a získejme produkt, jehož další použití má mysl.

Číst článek

Mohu si reálně položit WPC terasu svépomocí?

Ptáte se, jestli to jde? Kdybychom chtěli toto téma malinko odlehčit, mohli bychom o terase hovořit vlastně jako o takové stavebnici, no a stavebnice se přece staví skoro sama. Pojďme společně projít celý postup procesu pokládky, ať zjistíme, jak moc se jí máme či nemusíme bát. 

Číst článek

Hledáte příslušenství k produktům ve vašem košíku?

Je vám k dispozici v této nabídce.