Vážení zákazníci, přichází nárůst cen konstrukčních materiálů. Využijte možnost pořízení skleníků, pergol a zahradních domků za rozumné částky a ušetřete.
Přihlášení
Katalog produktů Skrýt

Desatero výhod skleníku - 2. díl

  • 22.04.2022
  • 1
  • Dominik Hegmon

Jste zvědaví jaké další výhody má pěstování ve skleníku? První pětice byla jistě pro mnoho čtenářů známá, v druhé části uděláme krok zpět a nahlédneme celou problematiku z širší perspektivy. 

Ochrana rostlin, přínosy vytvoření mikroklimatu i velké rozpětí nabízených produktů jsou bez pochyby pro většinu lidí těmi rozhodujícími faktory, když zvažují pořízení skleníku. Výčet výhod by ale nebyl úplný, kdybychom se nezaměřili také na důsledky samotného pěstování na vlastní zahradě a vlastními silami. Patero finálních bodů není spjato jen a pouze se skleníkovým zahradničením, ale bezvýhradně se ho týká a zvyšuje jeho hodnotu. Sezóna je na horizontu, pusťme se do toho..

Mentální zdraví a přínosy

Přestože ani zahradníky nemusí minout občasné rozčilení, snad nebude překvapením, že práce s půdou, pěstitelství a starání se o rostliny má blahý vliv na naši psychiku. Tak zvaná „terapie zahradničením“ je známá už od 40. let minulého století. Dle studií vyvíjíme v našich zaměstnáních nadměrnou míru pozornosti, která ústí v přebytek stresu, zatímco při volnočasových aktivitách je pozornost nahrazena fascinací, jež množství stresu reguluje. Zároveň se ukázalo, že při sledování pěstitelských úspěchů se zlepšuje naše nálada a zvyšuje sebevědomí.

Sobě stačím, tobě stačím

Mít vlastnoručně vypěstovanou úrodu zvyšuje naši potravinovou soběstačnost. To v praxi znamená i více uspořených peněz, jelikož mnou vypěstované plodiny nebudu muset kupovat v obchodech, ale zároveň snížím náklady na palivo, které bych cestou na nákupy projezdil. Takto se vrátí počáteční investice do pořízení skleníku a navíc budete přesně vědět, jakou kvalitu má čerstvá zelenina a ovoce na Vašem talíři. K tomu všemu můžete plody pěstitelství řádně uskladnit nebo zavařit, čímž Vám vzniknou zásoby na celý rok, či na podarování příbuzenstva a přátel.

Skleníkem k ochraně klimatu

Mnohé plodiny, které bychom mohli pěstovat ve skleníku, najdeme na pultech obchodních řetězců po tom, co cestují přes půl světa. Takováto dalekosáhlá přeprava má za důsledek vyšší počet vyprodukovaných emisí, tím pádem i zhoršení klimatické situace. Vypěstujte si oblíbené potraviny u Vás na zahradě a, zejména pokud zvolíte organické pěstitelství, můžete žít s pocitem, že jste aktivně zasáhly v boji proti globálnímu oteplování. Při starání se o rostlinky trávíte navíc více svého času bezemisními činnostmi.

Přirozená posilovna

Výměnou za své plody od nás vyžadují rostliny péči a starostlivost. Činnosti jako je vytrhávání plevelů, sázení či okopávání jsou ale zároveň i skvělou pohybovou aktivitou, která dokáže trénovat Vaši fyzickou kondici. Hodinovou prací ve Vašem skleníku spálíte, v závislosti na intenzitě výkonu, mezi 200 a 400 kcal, což je dokonce více než při 60minutové chůzi. Když k tomu připočtete blahodárné působení čerstvého vzduchu a slunečních paprsků, máte na dosah ruky ve všech ohledech zdravou náplň volného času.

Zahradničení dělá přátele

Je prokázáno, že pokud se svou rodinou, přáteli, partnery či členy nějaké komunity sdílíte stejné cíle, upevňují se vzájemné vztahy a budují silná přátelství. Zahradničení je ideálním kandidátem na tuto společnou činnost. Opačně se také ukázalo, že pokud se o své rostliny staráte raději sami, pak Vás delší doba bez mezilidské interakce vnitřně navnadí na nová setkání, což opět vede k navazování nových známostí, nebo zlepšení komunikace s Vašimi blízkými.

Výhody pořízení skleníků jsme tímto nahlédli ze všech existujících perspektiv a věříme, že si je díky tomu zamilujete stejně jako my. Deset uvedených bodů spolu úzce souvisí a navzájem se prolínají, dohromady však vytváří jeden majestátní argument: pěstování plodin ve skleníku je výnosné, praktické, zdravé a prospěšné jak lokálně, tak i globálně. Jste-li již přesvědčeni, stojí před Vámi otázka správného výběru, se kterou Vám poradí náš článek Jak vybrat TOP skleník. S jasnější představou ideálního modelu prozkoumejte největší katalog skleníků na českém trhu a kdybyste chtěli s čímkoliv poradit, zavolejte našim znalým a ochotným technikům na infolince.

Skleník Bohemit Ambasador Akce

Diskuze

1 dotaz
Přidat dotazZrušit
Skleníkem ku zdraví

Jako dlouholetá "skleníkářka" můžu jenom potvrdit. Převzala jsem to od maminky, které je teď 80 a celý život se stará o zahrádku. No, běhá jako mladice a celá rodina zírá. Vlastní výplodky stejně chutnají nejlépe a není nadto sklízet na vánoce ředkvičky. A.

Dobrý den,

Děkujeme za komentář. Toto je velmi krásné potvrzení uvedených výhod. 

Posíláme Vám i mamince srdečný pozdrav.

Buildex Tým

Top články

Hledáte příslušenství k produktům ve vašem košíku?

Je vám k dispozici v této nabídce.