✪ Vzhledem k omezeným evropským zásobám a plánovanému zdražení oceli a polykarbonátu, doporučujeme objednávat skleníky již nyní.
✪ Vzhledem k omezeným evropským zásobám a plánovanému zdražení oceli a polykarbonátu, doporučujeme objednávat skleníky již nyní.
S ohledem na situaci, prosíme, neodkládejte objednání
0

Jak vybrat Top skleník?

Těšili jste se na nákup nového skleníku, ale nakonec se vám ze stovek modelů jen točí hlava a pomalu výběr odsouváte na příští sezónu? Pojďme si stručně projít celé téma a udělat v tom konečně pořádek.

Jak vybrat Top skleník?
Jak vybrat Top skleník? Aneb když se rozepíše odborník

První otázka je nasnadě, vybrat aktuálně velice oblíbený polykarbonát nebo tradiční sklo, co je vlastně lepší? Odpověď je stručná, nevíme! Myšleno samozřejmě s nadsázkou, ale pravdou je, že odpověď není vůbec lehká a v podstatě by si měl odpovědět každý zákazník sám, pojďme tedy společně najít odpověď.

Polykarbonát nebo sklo?

Ano, toto je třeba rozmyslet hned na počátku, než vám povíme vlastní názor, rádi bychom vás upozornili na fakt, že je třeba bedlivě vážit informace, které vám každý prodejce dává, jelikož ten, který má v nabídce pouze plast jistě bude preferovat polykarbonátový skleník a opačně ostřílený skleníkář nenechá nit suchou na žádném pofidérním plasťáku, co nevydrží ani nápor ranní rosy. Ponaučení, než vám někdo začne radit, prohlédněte si, co nabízí, a odhadněte míru jeho zaujatosti. 

Polykarbonátové skleníky subjektivně vnímáme jako něco funkčního, kde hlavní prim hraje výkon produktu, opačně skleníky ze skla jsou spíše srdcovou záležitostí, něco jako když si dáte oblíbenou plzničku z plastikového kelímku nebo z perfektně orosené sklenky. 

A nyní konečně trochu faktů, polykarbonát má především výrazně vyšší tepelně izolační odpor, tedy lépe drží nakumulované teplo, což oceníte především na začátku a konci sezóny. Současně plastem opláštěný skleník lze poměrně úspěšně vytápět, samozřejmě v závislosti na tloušťce materiálu a konstrukční izolaci. Polykarbonát je lehčí než sklo, tedy i nároky na robustnost nosné konstrukce jsou výrazně nižší, což se značně propisuje do konečné ceny, ovšem každá mince má také svůj rub, a zde je to životnost, jelikož čím tenčí ocelový plech, tím rychleji se blíží zkáza v podobě nemilosrdné koroze. Toto neplatí vždy, jelikož na trhu jsou i konstrukce z hliníkových odlitků, kde toto tvrzení je do jisté míry liché. Další poměrně důležitou výhodou je bezpečnost, máte děti, pak nechtěný pád na zasklení pružným plastem vyvolá maximálně vtipné video do rodinného alba nebo virálně úspěšnou fotku na instagram, v případě skla již tolik veselo nebude. Posledním argumentem pak může být snadnost montáže a nenáročnost na výstavbu betonového základu, který je v případě seriózní instalace skleněného skleníku nezbytností. 

Zdá se, že polykarbonát je ve všech ohledech lepší volbou a není třeba číst dál, ale ne, tak tomu určitě není. Jak vyplynulo z předchozího odstavce, skleněné skleníky mají výrazně, ještě jednou, opravdu výrazně, robustnější rám, přeci jen to sklo něco váží, tedy i celý pocit z konstrukce je lepší, zkuste si někde před hobbymarketem otevřít dveře plastového skleníku, v porovnání se silným až několikamilimetrovým rámem u skla je lze přirovnat snad jen ke žvýkačce s kovbojem. A ano, na funkci to nemá vliv, ale ten pocit je neměřitelně jiný, pro někoho zásadní, pro jiného absolutně nepodstatný. Dále lze přirozeně navázat životností, kdy silné rámy starých skleněných mohykánů běžně pamatují i historicky méně šťastná chráněná období, škoda, že my tolik zapomínáme. Tedy, ano, skleněný skleník kupujete a stavíte na desítky let. Konstrukce vydrží, sklo vydrží a opačně polykarbonát? Zde je zádrhel nebo spíše vlastnost UV stability materiálu, jež je omezena ochranou vrstvou, které se mechanicky časem odírá a jednoho dne zmizí zcela, no, a pak milý „nesmrtelný“ plast zlomíte dvěma prsty, přesně jako lázeňskou oplatku, tak, jak se tomu nevěříc přesvědčil i sám velký guru všech zahrádkářů Filip Čapka, v jeho pořadu Polopatě na České televizi, kam jsme byli nedávno přizváni jako technický garant při přípravě epizody na téma obloukových skleníků. To zní strašlivě, že? Ale nebojte, kvalitní vysokogramážní polykarbonát s jasným původem vydrží i 15 až 20 let, záleží na tloušťce a prašnosti prostředí. Závěrem tedy lze říci, že skleněný skleník je o něco komplikovanější na stavbu a finance, ale to tak u staveb, které vydrží i nějaký ten desetirok, bývá. 

Tvar skleníku

Zahradní skleníky můžeme v zásadě rozdělit na klasické se sedlovou střechou, mezi které řadíme i modely takzvaně ke zdi, a dále, nyní velice oblíbené, skleníky obloukové konstrukce. Rozdíl je v metodě zasklívání, kdy u klasických skleníků používáme jednotlivé tabulky skla nebo plastu, a ty osazujeme do menších rámů stejně jako u oken. Toto řešení má výhodu v kompaktnosti balení, snadné manipulaci a rychlé možnosti výměny poškozené části. Opačně nevýhodou je zejména u plastů možnost „vyskočení“ tabulky při zvýšeném tlaku, míra tohoto rizika je závislá na sofistikovanosti technologického řešení upínacího systému. Může se tak přihodit, že foukne, foukne větříček a soused, který nakoupil velice výhodně u Alibaby, běhá po zahradě a sbírá jednotlivé kousky polykarbonátu, toto s pravidelností napínavého seriálu na komerční televizi. Kde tedy hledat rozdíl? Právě v systému upevnění, který může být řešen od pouhého zasunutí do drážky, přes svorky, po klik systém nebo šroubovaný spoj přes přítlačnou úchytku. Opět se jedná o důležitý bod, který doporučujeme při výběru sledovat, například klik systém do určité síly neumožní vypadnutí tabulky plastu ani při jeho zkrácení v důsledku prohnutí. 

U obloukových skleníků je vše jinak, zde zapomeňme na předpřipravené přesně lícující zasklívací dílky skla nebo polykarbonátu, tyto skleníky jsou v podstatě stavebnicí a spíše než nákupu ze skandinávského řetězce bychom je mohli přirovnat abc vystřihovánce. Při nákupu dostanete vždy konstrukci a výchozí pláty komůrkového plastu o délce šesti metrů, ty pak klademe na obloukovou konstrukci a šroubujeme skrz na tento podpůrný rám, nemůže tak dojít k „vymáčknutí“ tabulky, jelikož zmíněná "tabulka" má víc jak dvanáct metrů čtverečních a je celá podpořená klenbou ocelové samonosné klece. Těchto skleníků jsme prodali již tisíce, vážně, až se tomu nechce věřit, a doposud zde nebyl takový uragán nebo sněhová závěj, která by plast prolomila. Výhoda je zřejmá, a nevýhoda, no, opět neměřitelná, ale tyto skleníky svou precizností jen těžko můžou sekundovat perfektně slícovaným skleníkům sedlové konstrukce, jistě myšleno na ty, které na vaši malebnou zahrádku necestovali přes čínské moře. 

Konečné rozhodnutí

Vidíte sami, že vaše otázka "Jak vybrat skleník?" nemá jasnou odpověď a opravdu ji nedokážeme zodpovědět, věříme však, že jsme nastínili hlavní obecná kritéria a body, které byste si měli při nákupu zodpovědět. Výběr vysněného zahradního skleníku, to ať se bude jednat o nekompromisní mašinu na plození vrchovatých beden rajčat a okurek, horský válečný biobunkr a nebo doplněk romantické zahrady ve stylu Provence, už necháme na vás. 

Diskuze

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů

Rostislav Kašpar | 22.12.2020 reagovat
Dobrý den, tak jsem četl váš článek o tom jak vybrat skleník. Pro rozhodnutí mi chybí základní informace a sice jaký je rozdíl v propustnosti světla mezi sklem a polykarbonátem. Pokud tu informaci máte porovnejte mi prosím jednoduché sklo na sedlové střeše skleníku s polykarbonátem který má vynikající tepelněizolační vlastnosti a dlouhou životnost. Děkuji. Rostislav Kašpar

Dobrý den, děkujeme za zajímavou a dobrou otázku. Rozdíl v článku neuvádíme, protože se dá říci, že je zanedbatelný. Jak u komůrkového polykarbonátu, tak u rozptylového skla (strukturovaného) se můžeme bavit o propustnosti světla kolem +- 85% , avšak rozdíl mezi těmito typy výplně je zanedbatelný. Rozdíl je skutečně jen v termoizolaci a samozřejmě nebezpečnosti v případě vysklení. Obecně v případě malých dětí v domácnosti doporučujeme investovat do skla kaleného či  polykarbonátové výplně. Pokud toto dilema neřešíte, je to jen otázka vkusu a termoizolačních vlastností. 

Buildex

Oblúkový skleník na základy

Přemýšlím Který | 17.08.2020 reagovat
Dobrý den, přemýšlím jaký skleník bych u vás koupil. Určitě polykarbonát a spíše obloukový. Chtěl bych co nejvíce prodloužit pěstební dobu. Myslím, že betonový základ bude proto lepší, ne? Velikost zhruba 12m2. Nadmořská výška zahrady cca 350m n m. Děkuji.

Dobrý deň, vo Vašom prípade by som zvolila skleník z rady Gardentec. Tieto skleníky sú oblúkové a vhodné na osadenie na základy. Veľkost si môžete vybrať 3 x 4 m, čo splňuje Vašich žiadaných 12 m2 avšak podľa skúseností od zákazníkov by som zvažovala veľkosť 6 x 3 m. V prípade predĺženia pestovacej sezóny odporúčam vybrať zasklenie 6 mm polykarbonátom. Konštrukcia oblúkových skleníkov umožňuje zakopanie alebo pripevnenie skleníka na základy. V prípade poradenstva nás neváhajte kontaktovať telefonicky a vyberieme pre Vás skleník na mieru :-)

Buildex

Jiří Hampl | 10.04.2020 reagovat
Dobrý den, jak správně situovat skleník podle světových stran, rady se mi dost rozcházejí. Děkuji Jirka

Dobrý den, ideál je hřeben skleníku orientovat směrem jih-sever a dveře směrem k jihu. Slunce se poté, jak postupuje po obloze, vystřídá na obou stranách skleníku.

Buildex

Zdeněk Červek | 23.03.2020 reagovat
Chci si koupit skleník. U nás však hodně fouká, musím ho postavit na otevřeném prostranství. Můžete mi prosím poradit typ? Skleníky jsou dle doporučení testovány do 75km/h. U nás je to v nárazech i mnohem více. Děkuji. Zdeněk

Dobrý deň, v odakze Vám poeisalm veľmi odolný skleník určený aj do horksých oblastí.

 https://www.buildex.cz/sklenik-volya-llc-strelka

Buildex

Sona Foldynova | 06.02.2020 reagovat
Dobry den, mam stare betonove bedneni o rozmeru 3.25x6 a rada bych do nej vlozila sklenik na běžné pestovani zeleniny.. rajčat a papriky.. mohu se zeptat co byste mi doporucili? Nechci nejvyssi cenu, ale i tak slusnou kvalitu. Moc diky

Dobrý deň, s dĺžkou skleníka nie je problém, ale so šírkou áno. Pokiaľ by ste mali možnosť základňu z vonka rozšíriť na rozmer 3040 mm, tak tam môžete postaviť skleník Growspot Master (3 x 6 m)

https://www.buildex.cz/sklenik-scobalit-growspot-master-rozmery-6-0-x-3-0-m-zaskleni-sklo-4-mm

Buildex

Vladimír Kabát | 26.12.2019 reagovat
Dobrý den, lze toto nabízené prodloužení dveří použít i pro obloukový skleník? Ptám se na kompatibilitu, zda-li náhodou není prodloužení (zapuštění) nabízených dveří GROWSPOT nebo VARIANT rozměrově shodné s obloukovým skleníkem. Děkuji Kabát

Dobrý deň, predĺženie dverí je kompatibilné len so skleníkmi rady Growspot.

Buildex

Jan Smola | 17.10.2019 reagovat
Dobrý den. Mám zahradu ve svahu, tak jsem vybetonoval základ pod skleník s vnějším rozměrem 320 x 422 cm a šíři základů 20 cm. Vstup je na kratší straně s potřebou prodloužení vstupních dveří o cca 80 cm. Je možno si takový skleník u vás objednat? Děkuji za odpověď a přeji krásný den. Jan Smola

Dobrý deň, pri niektorých skleníkoch z našej ponuky je možné si objednať zapustenie dverí od 10 cm a vyššie. Pripájam odkaz kde si toto zapustenie môžete vybrať.

https://www.buildex.cz/dvere-pro-zahradni-skleniky

 

Buildex

Martin Halama | 05.08.2019 reagovat
Dobrý den, plánuji pořídit si Váš skleník Growspot M35, 3x4,5 m délky, ze skla. Chci se zeptat: 1) zda budou postačovat základy ze ztraceného bednění - kdy dutá betonová "cihla" má šířku 14,5 cm (výšku 25 cm, délku 49 cm) 2) jakou doporučujete hloubku základů 2) prosím o bližší vysvětlení co znamená vyjádření, že " 0,5 m skleníku = 495 mm základů" Děkuji velice za odpověď a přeji hezký den, Martin Halama

Dobrý deň, základy v rozmeroch sú dostatočné a vhodné na použitie ako základ pre skleník. Hĺbka základov by mala byť správne do do nezámrznej hĺbky, čo je okolo 80 cm, ale v pohode môžete zvoli hĺbku 20, 40 alebo 50 cm. Vyjadrenie " 0,5 m skleníku = 495 mm základů", znamená že pokiaľ budete chcieť skleník predĺžiť alebo skrátiť zo základných rozmerov sa k základu pripočíta alebo odpočíta 495 mm.

Buildex

Montáž na Slovensku

Andrea Töröková | 03.03.2019 reagovat
Ak by som si objednala u Vás skleník aj s dodaním, vykonávate k nemu aj montáž?

Dobrý den, bohužel v současnosti montáže skleníků na Slovensku neprovádíme.

Buildex

Atypický skleník pro strom

Klára Kočicová | 07.10.2018 reagovat
Dobrý den, vážený buildexi, čistě informativně, by nás zajímala cena, kde by se dal objednat, náležitosti, vhodné umístění, vhodná velikost a vhodný tvar, vhodný materiál, i hodící se vybavení pro sklení na pěstování 60 metrového blahočtu ztepilého? PS: Dotaz se vážně ptám čistě informativně a možná do daleké budoucnosti, v žádném případě v současnosti nic neobjednává. Předem děkuji a zdravím, váš zájemce o odpověď dotazu

Dobrý den, tak v tomto případě se musíte nejdříve obrátit na projektovou kancelář a architekty, aby Vám vytvořili projekt. Součástí by měl být i cenový rozpočet. Pak můžete teprv s projektem oslovit výrobce, zda dokážou vyrobit. Bude tam úplně jiná konstrukce a určitě i několik nezávislých větracích systémů, aby strom mohl dýchat. S montáží bude taky problém, musí tam být opravnění pro výškové práce. Děkuji za pochopení, Lenka Hrubá

Buildex

Petr Nerozhodlý | 17.09.2018 reagovat
Tak, a těď babo raď :D Né vážně, díky za kvalitní článek a určitě jej doporučuji přečist i ostatním nerozhodlíkům! Stále nevím, ale minimálně jsem si udělal lepší obrázek o možnostech, jak vybrat nejlepší skleník ;)

Pane Nerozhodlý, děkujeme Vám za slova chvály a snad brzy nedostojíte svému jménu :) 

Buildex

Jáchym Novotný | 12.09.2018 reagovat
Velice užitečný článek, děkuji za něj a doporučuji každému, kdo se chystá koupit nový skleník.

Upřímně děkujeme za pochvalu a těšíme se, že nám například zavoláte, abychom společně vybrali Váš ideální skleník.

Buildex

Doporučené články

Jakou třídu zatížení zvolit?

Řešíte nákup poklopu, vpusti, mříže nebo odvodňovacího žlabu? Základním kritériem při jejich výběru je zvolit správnou třídu zatížení podle předpokládaného provozu. 

Číst článek

Jak ukotvit pergolu do zateplené fasády?

Řešíte nákup pergoly, nebo vchodové stříšky, a přemýšlíte, jak ji ukotvíte do zateplené fasády? Představíme vám možné způsoby uchycení, které s trochou šikovnosti zvládnete sami i bez pomoci odborné realizační firmy.

Číst článek

Jak vybrat správný kompostér

Při výběru vhodného kompostéru záleží na tom, kde budete kompostovat, jaký materiál a kolik ho bude. Budete-li kompostovat od jara do podzimu, a nebo se stanete oddaným ´kompostovatérem´ a budete třídit odpad během celého roku.

Číst článek

Kompostování je radost z přírody

Denně vyprodukujeme odpad, který si zaslouží být kompostován, a je velká škoda házet jej rovnou do popelnice. Kompostování je sice kontrolovaný, ale stále přírodní proces a stojí za to být u něj. Odlehčeme koši a získejme produkt, jehož další použití má mysl.

Číst článek

Hledáte příslušenství k produktům ve vašem košíku?

Je vám k dispozici v této nabídce.