0

Gardentec Classic vs. Trjoska

Pojďme společně zjistit, který ze dvou jmenovaných je pomyslným králem mezi obloukovými skleníky na československém trhu. Co myslíte, opravdu vyhraje favorizovaná litevská zarputilost nad neochvějnou sibiřskou zkušeností?

Gardentec Classic vs. Trjoska
Gardentec Classic vs. Trjoska

Obloukové skleníky jsou prodejním hitem posledních několika let, důvodem je především výborný poměr ceny a užitné plochy, to při zachování rozumné životnosti a odolnosti vůči nepřízni počasí. Nabídka je na první pohled opravdu široká, pro nezasvěcené až nepřehledná, nebo ještě přesněji chaotická, ovšem většina budoucích skleníkářů většinou skončí právě u rozhodování mezi našima dvěma zahradními rivaly.

Oba skleníky jsou bez přehánění, za posledních několik let, nejprodávanějším řešením svého typu. Tedy pokud se rozhodnete pro kterýkoliv, bude vaše rozhodnutí v podstatě správné, nicméně rozdíly tu jsou a každý bychom doporučili pro odlišný záměr.

Níže prakticky vysvětlíme rozdíl mezi oběma konstrukčními přístupy a zodpovíme důležité otázky, na které odpověď v žádných tabulkách nevyčtete. 

Na podezdívku nebo do zákopu?

Jde o první a zásadní otázku, která může rozhodování velice urychlit, ale nepředbíhejme a dříve si vysvětleme, jak to s tím kotvením přesně je. Obecně obloukové skleníky jsou myšleny jako „zakopávací“ řešení, bez nutnosti stavby betonového základu, ovšem z praxe víme, že cca 30 % zákazníků má v úmyslu skleník instalovat na podezdívku, což je pochopitelné, a tento úmysl můžeme jen doporučit.

Zde narážíme na první konstrukčně-filozofický rozdíl, kdy Gardentec má silnou základovou obruč, která zpevňuje konstrukci ve zkrutu a obráceně, u Trjosky je tento rám výrazně tenčí a konečnou tuhost zajišťuje až samotný polykarbonát, který jde na rozdíl od prvně jmenovaného, přímo do země. V praxi tak není přes co konstrukci skleníku Trosjka přišroubovat k podezdívce a je třeba použít dodatečných L-profilů (seženete v železářství), samotný detail přechodu plastu a betonu pak není vizuálně zcela ideální, což však lze vyřešit dodatečným oplechováním. U Gardentecu je situace jiná, zde pouze odstraníme nohy, to platí vždy, a pak jen přišroubujeme přes základovou obruč.

Jak vidíte, oba skleníky lze instalovat na betonový podklad, ovšem u Classicu, je realizace výrazně jednodušší, tedy chcete-li obloukový skleník s podezdívkou kupte si Classica od Gutty.

Je skleník vhodný do hor?

Ano, oba můžeme doporučit do, z našeho středoevropského pohledu, extrémního podnebí. Jak píšeme výše, většina obloukových skleníků relativně dobře odolává tlaku sněhové závěje i poryvům silného větru, to zejména díky, metodě opláštění principem takzvaného obalu. Konstrukce skleníku je obalena šest metrů dlouhým plátem polykarbonátu, který k ní je přišroubován, tedy nehrozí vymáčknutí zasklívacích tabulek, jako je tomu u polykarbonátových skleníků s konvenčním způsobem zasklení.

Pokud máme však upřednostnit jednoho z našich soupeřů, pak to bude rozhodně Volya Trjoska, která má propracovanější systém výztuh a lépe tvarovaný oblouk, který má tvar á la vajíčko, tedy sníh ze střechy pěkně sklouzne. 

Lze skleníky vytápět?

Pokud použijeme silnější polykarbonát, pak ano, ovšem zde je opět ve výhodě Trjoska, jejíž polykarbonát prochází až do země a není zde přítomnost tepelného mostu v podobě základové obruče, která je obráceně výhodou pro kotvení Gardetecu k podezdívce.

Střed dvou odlišných konstrukčních přístupů

Zvládnu ho postavit svépomocí?

Jistě že ano, oba obloukové skleníky jsou koncipované jako nenáročná hobby-stavebnice, kdy je pouze třeba počítat s cca jedním víkendem na kompletní sestavení, to platí pro obě řešení. Jediný rozdíl je, že ocelovou konstrukci Classicu tvoří menší počet segmentů, tedy montáž Vám zabere o několik hodin méně, v závislosti na délce vybraného skleníku.  

A závěrečný verdikt? Jak sami vidíte, nebude vůbec jednoznačný, oba skleníky mají svá pro a proti, která zejména vycházejí z rozdílné filozofie finálního zpevnění, řešeného na jedné straně silným rámem a na druhé subtilnější obručí, kterou ovšem funkčně překrývá termoizolační polykarbonát. Pro porovnání úmyslně nezmiňujeme cenu, která se v průběhu let mění, ale může být právě silným argumentem i v situaci, kdy se jako vhodnější řešení jeví aktuálně dražší model. My budeme rádi, pokud si vyberete kterýkoli z obou námi srovnávaých skleníků, jelikož jsme si pevně jisti jejich kvalitou, a tedy i vaší upřímnou spokojeností.

Technické porovnání skleníků Trjoska a Classic
SkleníkVolya TrjoskaGutta Gardentec Classic
tloušťka propfilů 0,7 - 0,9 mm 1 mm
hřebenové výztuhy ano ne
boční výztuhy ano ano
čelní výztuhy ano ne
výška u hřebene 2,10 m 2,18 m
původ konstrukce Rusko Litva
tvar dveří třídílné dvoudílné
počet dveří 2 ks 1 ks
silný základový rám ne ano
záruka konstrukce 2 roky 3 roky
zasklení Guttagliss DUAL BOX Guttagsliss DUAL BOX

Diskuze

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů

Petr Novácký | 31. 3. 2019 reagovat
Mám už dva roky Classica na podezdívce a super, určitě doporučuju, soused už taky koupil :D

Děkujeme Vám za referenci, skleník sousedovi rádi dovezeme ;) 

Buildex

Doporučené články

Jakou třídu zatížení zvolit?

Řešíte nákup poklopu, vpusti, mříže nebo odvodňovacího žlabu? Základním kritériem při jejich výběru je zvolit správnou třídu zatížení podle předpokládaného provozu. 

Číst článek

Jak ukotvit pergolu do zateplené fasády?

Řešíte nákup pergoly, nebo vchodové stříšky, a přemýšlíte, jak ji ukotvíte do zateplené fasády? Představíme vám možné způsoby uchycení, které s trochou šikovnosti zvládnete sami i bez pomoci odborné realizační firmy.

Číst článek

Jak vybrat správný kompostér

Při výběru vhodného kompostéru záleží na tom, kde budete kompostovat, jaký materiál a kolik ho bude. Budete-li kompostovat od jara do podzimu, a nebo se stanete oddaným ´kompostovatérem´ a budete třídit odpad během celého roku.

Číst článek

Kompostování je radost z přírody

Denně vyprodukujeme odpad, který si zaslouží být kompostován, a je velká škoda házet jej rovnou do popelnice. Kompostování je sice kontrolovaný, ale stále přírodní proces a stojí za to být u něj. Odlehčeme koši a získejme produkt, jehož další použití má mysl.

Číst článek

Hledáte příslušenství k produktům ve vašem košíku?

Je vám k dispozici v této nabídce.