Přihlášení
Katalog produktů Skrýt

Příslušenství dělá skleník

  • 20.09.2022
  • 3
  • Dominik Hegmon

Znáte přísloví šaty dělají člověka? Tak obdobně je tomu i pro skleníky a jejich příslušenství. Existuje ho celá řada. Některé je zbytné, jiné nezbytné. V našem novém článku zjistíte vše potřebné k tomu, abyste už nikdy nemuseli tápat, které vybrat či ještě pořídit, aby vše rostlo tak, jak má. 

Nedýchatelný vzduch, tíživé dusno, pach tlející organické hmoty, vysušená, popraskaná zemina, neprůstupný prostor topící se ve změti mrtvého plevele, bývalých rostlin a zrezivělého zahradního náčiní. To je ale děsivá představa, nemyslíte? I takhle by mohl vypadat interiér skleníku, kdyby se o něj nikdo nikdy nestaral - třeba v mylném domnění, že jeho pořízením a rozmístěním rostlin je zcela vystaráno. My ale věříme, že se tento téměř apokalyptický scénář netýká našich vážených čtenářů a aby bylo udržení funkčního a produktivního skleníkového pěstitelství co nejjednodušší, projdeme si v tomto článku dostupné možnosti příslušenství, které skvěle prospěje rostlinám, zahrádkářům i samotným skleníkům.

Plodiny na prvním místě

Ať už rostliny plodící či kvetoucí – jedna věc je jistá: jsou to živé organismy, které ke svému růstu potřebují vhodné podmínky. Ne příliš vysoká, ani nízká okolní teplota, dostatek vody a potřebné živiny jsou základní sadou potřeb, k jejichž nastavení a udržení lze využít krom samotného skleníku i nejrůznějšího příslušenství.

Okna jsou pro skleník něco jako volant pro auto. Jsou nezbytná a řídí funkčnost skleníku jako takovou, protože bez nich bychom nedokázali dosáhnout potřebné cirkulace vzduchu, která je životně důležitá k udržení vhodné teploty za rozpálených letních dní. Krom toho se větráním reguluje vzdušná vlhkost, která není sama o sobě špatná, ale její nadmíra vytváří ideální prostředí pro vznik a rozšíření plísní. O tom jak správně větrat, jsme již pojednávali v našem článku Kdo nevětrá, ten nesklidí, který si rozhodně stojí za to přečíst. Pro nás je nyní důležité vědět, že bez oken se neobejdeme a že k dispozici máme různé typy.

Střešní okna jsou určená k osazení do střechy, u obloukových skleníků do horní části oblouku, a slouží k odcházení horkého vzduchu, jelikož ten se přirozeně přesouvá do vyšších poloh. Doporučený minimální počet střešních oken je 1 na základní 3 až 4metrovou délku skleníku a s každým dalším 2metrovým prodloužením pak přidáváme 1 další. K odchodu vzduchu mohou stejně tak posloužit čelní okna umístěná v průčelí.

Pro přívod chladného proudění existují i boční okna, nejčastěji tvořená lamelami, která jsou k některým modelům skleníků k dispozici. Větrání se samozřejmě provádí i dveřmi, při jejichž použití si musíme ale dávat pozor na silné poryvy přicházející z jejich strany, aby nedošlo k poškození rostlin.

Na většinu střešních a na vybrané čelní a boční okna lze nainstalovat automatické otvírače. Jejich samočinnost je založena na tepelné roztažnosti parafínu, čili vosku, nebo oleje, který je obsažen v pístu ovládajícím rozevření ramen. Podle aktuální výsadby si na něm nastavíte teplotní mez, při jejímž překročení se vám okno otevře a vy tak nebudete muset situaci řešit manuálně vždy, když se teplota změní, ba co víc, můžete si dovolit třeba beze strachu o rostliny odjet na dovolenou. Než byste se na ni ale vydali, je potřeba ještě vyřešit zavlažování.

K řádné ventilaci lze použít půlené otevírání dveří, boční lamelová okna a automatické otvírače na okna střešní.

Obejít s konví v ruce pár rostlin v malém skleníku není žádný problém. S většími modely a případně i přilehlými záhony byste se ale mohli docela řádně zapotit, proto je dobrou zprávou, že v dnešní době již seženeme dostatečný výběr zavlažovacích systémů. Mikrozávlaha formou kapkovače dokáže zajistit stálý přísun malého množství vody přesně tam, kde je jí potřeba – v půdě kolem kořenového systému rostliny. Kapénkovou závlahu lze napojit pomocí patřičných redukcí na vodovodní řád i čerpadlo v nádrži s dešťovou vodou a díky časovači můžete optimalizovat ideální trvání procesu. Krom úspory vody má tato varianta výhodu i v tom, že nedochází k ulpívání kapek na tělech rostlin, díky čemuž se zabrání potenciálnímu spálení, jelikož tyto kapky fungují obdobně jako čočka lupy. Existují však i rostliny, jako například různé druhy tropických dřevin, květin a plodin, které vzdušnou vlhkost potřebují. Pro tyto případy jsou vhodné tlakové zavlahovače vytvářející díky miniaturním otvorům v potrubí vodní opar, čili mlhu. V neposlední řadě musíme zvážit i možnost, kdy v okolí skleníku není elektrická přípojka. Zde by situaci vyřešily buď závlahové systémy solární, jež si potřebnou energii vytvářejí sami, nebo samospádové konstrukce napojené na nádrž v exteriéru skleníku. Tedy automatické otvírače regulují teplotu a zálivka je vyřešená – vaší bezstarostné dovolené už nic nebrání.

Abychom doplnili výčet pomocníků, kteří napomáhají rostlinám s problematikou teploty, nesmíme zapomenout na teploměry, vlhkoměry a stínící tkaniny pro sluncem vydatné letní dny a pro choulostivá období na počátku vegetačního procesu. Zcela z druhého pólu věci zase nesmíme opomenout prostředky k vyhřívání. Pomocí elektrických vytápění v sepětí s regulačními termostaty můžeme prodloužit sezónu klidně i do zimních měsíců. Čerstvý domácí salát na vánoční svátky zní docela dobře, co myslíte?

Kapková zálivka dodává vodu tam, kde je potřeba, teploměr ohlídá podmínky a v případě zimy lze skleník vyhřívat.

Práce ve skleníku radostí

Pochopitelně když se daří rostlinám, tak zahradník již radostí oplývá. To ale neznamená, že neexistují vychytávky, které by i jemu zpříjemnili a zjednodušili nevyhnutelné hodiny ve skleníku. Od kořenáčů se sazeničkami po potřebné zahradní náčiní najdeme spoustu věcí, které potřebují někam dočasně nebo trvale umístit. K řadě klasických skleníků v našem katalogu lze přikoupit policové systémy, které toto praktické úložné místo poskytují a nezřídka také zpevňují celkovou konstrukci. Podobnou funkci jako police svedou pěstební stoly, které kromě možnosti uložení nabízejí pracovní plochu a zároveň nejsou vázány na jedno místo, díky čemuž umožňují přesazovat, upravovat i vytvářet tam, kde je to zrovna potřeba.

Akrobacie mezi záhony a neustále zohýbání už není jedinou možnou cestou. V posledních letech velmi populární trend vyvýšených záhonů s sebou nese řadu výhod. Krom toho že šetří vaše páteře, také dovoluje separaci od podkladní půdy, čímž můžeme minimalizovat množství prorůstajících plevelů. Lze je vybudovat přímo ve vysuté podezdívce nebo přikoupením samostatně stojících vyvýšený záhonů. Průchozí prostor pak lze vybavit o záhonové chodníky, pokud byste si rádi ulehčili práci se samovýrobou.

Než tento článek završíme, pozastavíme se ještě chvíli nad sortimentem, který prospívá předně samotnému skleníku. V dnešní době jich existuje celá škála, lišící se jak tvarem, tak materiálem. Jedna věc ale zůstává napříč skleníky daná a stále stejně zásadní – údržba. Každá sezóna správně končí řádnou desinfekcí konstrukce a půdy, ke které se tradičně užívá sirných svící a dusíkatého vápna. O tom, jak při tomto procesu postupovat se můžete dozvědět v našem článku Sbohem škůdci aneb dezinfekce skleníku. Specifickým příslušenstvím polykarbonátem opláštěných skleníků jsou ventilační pásky a U-profily, které pomáhají udržet stav komůrkových desek v bezproblémovém stavu. Díky nim se do dutin nedostane hmyz a nepořádek, kteří by je časem zcela zanesly.

Dostali jsme se právě nakonec našeho průzkumu zbytných i nezbytných typů příslušenství k vašim pěstitelským svatyním a věříme, že jsme danou problematiku jasně nastínili. Nehledě na to, jestli už svůj skleník máte, nebo stále vybíráte, máte před sebou nyní pomůcku k výběru doplňkového sortimentu, který najdete na stránkách příslušenství v kategoriích skleníkových typů: obloukové nebo klasické. Malými kroky lze zahradničení převést na příjemnou a snadnou činnost, která nám může skvěle prospívat a zároveň přinášet ovoce.. i zeleninu. Tak vzhůru do toho!

Diskuze

3 dotazy
Přidat dotazZrušit
Požadavky rostlin

a hlídejte si děcka jaký teploty ty vaše rostliny poteřebují, máte internety ne :D

Dobrý den, 

ano, přesně jak říkáte, krom toho i vlhkost, potřebu slunečního svitu, závlahy a případné nežádoucí kombinace s dalšími pěstovanými rostlinami. 

Kotvení

myslím si že by bylo super napsat i článek o správným kotvení skleníků ať do podezdívky,do země nebo lankama třeba do verandy. Těch storek o tom jak se někomu zničil skleník sem už slyšel tolik a vždycky to bylo kvůli tomu že jsou lidi...ehm nepřítomni

Dobrý den,

děkujeme, to je skvělý nápad. :)

Těžké začátky

Jj, my jsme se o nutnosti příslušenství dozvěděli až kdyz jsme to první rok zazdili v naší Strelce to vypadalo jak ten popisek na začátku :D

Dobrý den,

tak to nás mrzí. Člověk je tak nadšen, že do toho skáče po hlavě a pak se může takto nepříjemně spálit. Jsme rádi, že nyní už jste našli tu správnou cestu. 

Top články

Hledáte příslušenství k produktům ve vašem košíku?

Je vám k dispozici v této nabídce.