✪ Vážení zákazníci, termíny doručení se mohou o několik dní lišit. Děkujeme vám za porozumění.
✪ Vážení zákazníci, termíny doručení se mohou o několik dní lišit. Děkujeme vám za porozumění.
✪ Termíny doručení se mohou o několik dní lišit.
0

Obáváte se použít dřevo? Volte dřevoplast

Chcete použít dřevo na novou terasu, nový plot či kolem bazénu, ale obáváte se jeho "živočišnosti", neboli tak trochu nevíte, co vám za nějaký čas provede? Dřevo je kus přírody, příroda je mocná a jde si svou cestou. Pokud chcete tuto část přírody trochu zkrotit, vzít si z ní to dobré a současně se na ni spolehnout, zkuste se s námi zamyslet nad materiálem zvaný dřevoplast, nebo chcete-li "umělé dřevo".

Obáváte se použít dřevo? Volte dřevoplast

Něco o dřevoplastu obecně

Technologie výroby dřevoplastu byla vynalezena zhruba před patnácti lety v Severní Americe, která je největším producentem WPC vůbec.

Pojďme zmínit jeho ještě jiné označení, a tím je Wood-plastic composite (WPC). Kompozit je složen z dvou či více substancí, které tvoří dohromady nové vlastnosti a dávají tak vzniknout novému materiálu. A protože dřevo je na prvním místě, je zřejmé, že primárně nám jde právě o něj. Chceme materiál dřevu nejvíce podobný, ale pokud možno s minimem jeho nevýhod. Poměr složení z obou substancí se liší, nejoptimálnějším rozložením je zhruba 60% dřevní moučky a zbytek polymeru a přidaných aditiv, která se snaží nevýhody dřeva eliminovat. Jsou jimi například stabilizátor světla, přísady proti UV záření, stárnutí, nasákavosti či ztráty barvy. A ať už nám ti zní až příliš "toxicky", nezapomínejme, že minimálně polovina substance je tvořena dřevní složkou, a ta nám stále zajišťuje vzhled dřeva.

Dřevoplast je ideální do exteriérů. Díky výše zmíněným aditivům se nemusíme bát, že se nám bude kroutit, hnít, blednout, sesychat, nemusíme se bát nerovností či třísek. Půjdeme-li od terasy k více zátěžovým prostředím, jakým je například okolí bazénu či vířivky, WPC prkno si poradí i se solí či chlorem. Z výše zmíněného nám nicméně vychází dvě základní vlastnosti WPC, a tím je jeho dlouhá životnost a minimální údržba.

Srovnání dřevoplastové dlažby s jinými materiály

Pojďme se podívat na použití dřevoplastu v praktickém životě a srovnat je s jinými variantami. A začněme rovnou oblíbenou terasou. Jestli jste natolik v počátcích rozhodování, že ještě nevíte, zda dřevo či kámen, tak v této fázi to ani není otázka srovnání konkrétních parametrů jako spíše sympatií. Dlažba ať už z kamene, betonu či keramiky, je určitě tvrdší. Kámen může být krásný, ale také umí vytvořit na dětském koleni krásné odřeniny a máte-li slabost pro pořádání zahradních párty pod vaší novou pergolou, pozor na sklo. To se po pádu na zem zaručeně rozbije. Naproti tomu je dřevo či WPC dlažba výrazně měkčí a příjemnější na dotek. Kámen také za vlhka více klouže. Pokud tedy zvažujete jaký druh materiálu použít pro okolí bazénu a pokud nejste bytost přímo éterická s úspornými pohyby, nebo máte-li dokonce děti a neplánujete s nimi rovnou pořádat závody v co nejdelším skluzu, bude bezpečnější volit jinou alternativu.

Otevřeně řečeno nic nenahradí vůni dřeva a pocit z kontaktu s ním. Pokud jde o vzhled, umí se mu PWC dlažba solidně přiblížit. Jak moc se umí přiblížit, je otázka již výše zmíněného poměru kombinace dřevěné vlákniny versus polymeru. Ale zpět k dřevu. Jak je krásné, tak umí být nestálé. Obecně trpí nasákavostí a vyžaduje větší údržbu. I přes pravidelné ošetřování - olejování, lakování se do něj dříve či později dostane vlhko a prkna se časem začnou kroutit či praskat, což u woodplasticu nehrozí. WPC prkna se navíc díky velké hustotě a homogenní směsi dají k podkladu připevnit jen pomocí nerezových spon, metoda tzv. skrytého spoje, zatímco dřevina se povětšinou fixuje skrz prkno vrutem. Ty však mohou v chůzi vadit a máte je navíc stále na očích. Díky způsobu, jakým se WPC prkna instalují, je lze opakovaně demontovat či překládat. Ve srovnání s pravým dřevem jde však u WPC stále o plast na tolik, že má větší tepelnou roztažnost a v létě se snadno rozpálí.

Na trhu již existuje mnoho druhů povrchů i odstínů dřevoplastu. Jeho pořizovací cena je však vyšší, protože kvalitní WPC materiál má v extrémních podmínkách životnost dvacet až dvacet pět let. A právě díky jeho trvanlivosti jsou dodatečné náklady na údržbu minimální. Dalším zásadním aspektem WPC prkna je jeho plnost, eventuálně dutost. Plná prkna mají profil z masivního WPC materiálu bez vnitřních otvorů a jsou proto využívány pro místa s větším zatížením. Dutá pak mají profil s vnitřními otvory různých tvarů. Tato jsou vzhledem k profilu cenově dostupnější a k využití například pro soukromé terasy v běžném zatížení.

Jak vám to zní?

Rozhodnete se vyzkoušet WPC materiál, kompilaci dřevěného designu s praktickými vlastnostmi plastu? Zvolíte "dřevo", které vydrží dvacet let prakticky bez údržby? Pokud ještě váháte a snažíte se vždy nacházet ještě jakousi přidanou hodnotu materiálu, možná vás zaujme skutečnost, že o dřevoplastu se hovoří jako o ekologickém materiálu, protože dlouho vydrží, čímž se šetří dřevo, a nemusí se natírat. Navíc dřevní složku lze získávat z dřevního odpadu a jeho polymerovou část z recyklovaných materiálů. Snad se neurazíte, pokud použijeme výraz dnes malinko nadužívaný. Ale není vlastně WPC materiál vzhledný, praktický a dokonce trochu sexy?

A jedna klasická rada na závěr. Při výběru se vždy vyplatí sledovat technické parametry a nakupovat u spolehlivého výrobce, na kterého se lze kdykoliv později obrátit a který snad dobře ví, že ručí za kvalitu výrobku především svým jménem.

 

Diskuze

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů

Doporučené články

Jakou třídu zatížení zvolit?

Řešíte nákup poklopu, vpusti, mříže nebo odvodňovacího žlabu? Základním kritériem při jejich výběru je zvolit správnou třídu zatížení podle předpokládaného provozu. 

Číst článek

Jak ukotvit pergolu do zateplené fasády?

Řešíte nákup pergoly, nebo vchodové stříšky, a přemýšlíte, jak ji ukotvíte do zateplené fasády? Představíme vám možné způsoby uchycení, které s trochou šikovnosti zvládnete sami i bez pomoci odborné realizační firmy.

Číst článek

Jak vybrat správný kompostér

Při výběru vhodného kompostéru záleží na tom, kde budete kompostovat, jaký materiál a kolik ho bude. Budete-li kompostovat od jara do podzimu, a nebo se stanete oddaným ´kompostovatérem´ a budete třídit odpad během celého roku.

Číst článek

Kompostování je radost z přírody

Denně vyprodukujeme odpad, který si zaslouží být kompostován, a je velká škoda házet jej rovnou do popelnice. Kompostování je sice kontrolovaný, ale stále přírodní proces a stojí za to být u něj. Odlehčeme koši a získejme produkt, jehož další použití má mysl.

Číst článek

Hledáte příslušenství k produktům ve vašem košíku?

Je vám k dispozici v této nabídce.