✪ Vzhledem k omezeným evropským zásobám a plánovanému zdražení oceli a polykarbonátu, doporučujeme objednávat skleníky již nyní.
✪ Vzhledem k omezeným evropským zásobám a plánovanému zdražení oceli a polykarbonátu, doporučujeme objednávat skleníky již nyní.
S ohledem na situaci, prosíme, neodkládejte objednání
0

Mohu si reálně položit WPC terasu svépomocí?

Ptáte se, jestli to jde? Kdybychom chtěli toto téma malinko odlehčit, mohli bychom o terase hovořit vlastně jako o takové stavebnici, no a stavebnice se přece staví skoro sama. Pojďme společně projít celý postup procesu pokládky, ať zjistíme, jak moc se jí máme či nemusíme bát. 

Mohu si reálně položit WPC terasu svépomocí?
Mohu si reálně položit WPC terasu svépomocí?

Pokud jste zručný kutil a budeme-li uvažovat terasu o velikosti 25m2, máte to za čtyři dny "sfouknuté". Při práci s WPC materiálem použijeme stejné nástroje jako při práci s tvrdým dřevem. Budeme především potřebovat ruční okružní pilu s jemným zubem, elektrickou vrtačku a aku šroubovák.

Před samotnou instalací nejprve nesmíme zanedbat správnou přípravu podkladu, na kterém fatálně závisí stabilita celé terasy. WPC prkna se ideálně pokládají na zhutnělou vrstvu štěrku, do štěrkovo-pískového podkladu nebo na beton. Podloží musí být dobře odvodněno. Cirkulaci vzduchu lze zajistit například pomocí rektifikačních terčů. Pokud byste se je rozhodli použít, pomohou vám chytit správnou výšku a vyrovnají dokonale povrch terasy. Jejich další výhodou je, že se nemusí šroubovat k podložce. To se vám může velmi hodit například při pokládce terasy v půdním bytu, kde se možná obáváte narušení izolace. Na rektifikační terče pak umístíme podkladové hranoly. Prkna samotná totiž nejsou samonosná a je nutné je dostatečně podložit. Podkladové hranoly či lišty se pokládají od kraje příčně k WPC prknům. K upevnění podkladových hranolů použijeme nerezové šrouby. Od boční strany hranolu je třeba od fasády domu ponechat dilatační mezeru minimálně 10 mm. Hranoly mají dále přesně stanové rozteče a je nutné je dodržet, rozměr se obvykle pohybuje kolem 40 cm.

Na kraje, odkud budeme následně pokládat WPC prkna, našroubujeme klipy a přichytíme nerezovými vruty. Samotné klipy či sponky mohou být nerezové nebo plastové. Nedotahujeme zatím, necháme volně. Klipy musí být v naprosté rovině. Jak bude přichyceno první WPC prkno, tak bude vypadat vzhled celé podlahy na terase. Další prkno nasuneme drážkou do klipu a dotáhneme. Plně dotahujeme vždy, až bude položeno následující prkno. Při napojování prken po délce dodržujte dilatační mezeru. Ta by měla být minimálně 5 mm a to z toho důvodu, že při vyšších teplotách dochází k mírnému roztažení materiálu. Na závěr okružní pilou zarovnáme přesahy prken a k bočním stranám WPC desek přilepíme či přišroubujeme ukončovací lišty, abychom zakryli nepřesnosti při řezání či krajní klipy.

Jaký z toho máte pocit? Převážil respekt, nebo chuť zvládnout to sám. Nepochybujeme o tom, že se vám pokládka WPC terasových prken podaří a následovat bude už jen radost z dobře odvedené práce.

Diskuze

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů

Doporučené články

Jakou třídu zatížení zvolit?

Řešíte nákup poklopu, vpusti, mříže nebo odvodňovacího žlabu? Základním kritériem při jejich výběru je zvolit správnou třídu zatížení podle předpokládaného provozu. 

Číst článek

Jak ukotvit pergolu do zateplené fasády?

Řešíte nákup pergoly, nebo vchodové stříšky, a přemýšlíte, jak ji ukotvíte do zateplené fasády? Představíme vám možné způsoby uchycení, které s trochou šikovnosti zvládnete sami i bez pomoci odborné realizační firmy.

Číst článek

Jak vybrat správný kompostér

Při výběru vhodného kompostéru záleží na tom, kde budete kompostovat, jaký materiál a kolik ho bude. Budete-li kompostovat od jara do podzimu, a nebo se stanete oddaným ´kompostovatérem´ a budete třídit odpad během celého roku.

Číst článek

Kompostování je radost z přírody

Denně vyprodukujeme odpad, který si zaslouží být kompostován, a je velká škoda házet jej rovnou do popelnice. Kompostování je sice kontrolovaný, ale stále přírodní proces a stojí za to být u něj. Odlehčeme koši a získejme produkt, jehož další použití má mysl.

Číst článek

Hledáte příslušenství k produktům ve vašem košíku?

Je vám k dispozici v této nabídce.