Vážení zákazníci, rádi bychom Vás upozornili, že skladové zásoby zahradních domků, přístřešků a skleníků jsou omezené. Doporučujeme tedy nakupovat zahradní stavby na jaro 2022 již nyní.
Skladové zásoby zahradních domků, přístřešků a skleníků jsou omezené. Doporučujeme jejich nákup neodkládat.
Doporučujeme nakupovat zahradní stavby již nyní.
0

Jak ukotvit pergolu do zateplené fasády?

Řešíte nákup pergoly, nebo vchodové stříšky, a přemýšlíte, jak ji ukotvíte do zateplené fasády? Představíme vám možné způsoby uchycení, které s trochou šikovnosti zvládnete sami i bez pomoci odborné realizační firmy.

Jak ukotvit pergolu do zateplené fasády?
Jak ukotvit pergolu do zateplené fasády?

Fyzikální vlastnosti pergoly a stříšky jsou diametrálně odlišné v několika aspektech. Stříška je předsunutá a velmi namáhaná působením dlouhé páky, zatímco pergola je samonosná s několika opěrnými body včetně fasády.

Pokud je součástí balení kotvící sada, standardně se jedná o instalační materiál použitelný pro kotvení do plného zdiva bez zateplení. Upevnění do zdiva s vnější izolací má svá specifika a potřebuje jiný způsob řešení.

První způsob osazení vyžaduje přípravu již v průběhu stavby. Nejlepší řešení projektových nosných prvků navrhne před realizací projektant. Se zárukou, že systémové navržení bude připravené dle předpokládaného zatížení. V případě, že se rozhodneme k instalaci ve fázi, kdy již není možné zasahovat do stavby, se nabízí dvě varianty ukotvení. 

 

Použití speciálního setu

Pokud si zvolíte stříšku či pergolu od německého výrobce Gutta, nejvhodnějším řešením bude instalace pomocí montážního setu od stejnojmenného výrobce. Pro upevnění pergol a stříšek doporučujeme pořídit originální set Guttavordach Type-B, který nadměrně namáhanou konstrukci spolehlivě udrží. Set je určený přímo pro instalaci do betonu a jiných plných zdiv se zateplením a je dimenzovaný na různou tloušťku izolace od 10 do 20 cm. Díky PVC podpěře se váha stříšky, nebo pergoly opírá přímo o zdivo, ne o zateplení. Systém je spolehlivý, šetrný k fasádě a šetří čas věnovaný montáži.

Zvolíte-li stříšku či pergolu od jiného producenta a potřebujete ji též kotvit do zateplené fasády, stačí se jen optat odborníků ve Vašem železářství, kteří Vám rádi pomohou, na základě sdělení průměru originálních kotevních vrutů a tloušťky zateplení, vybrat vhodný typ montážních setů.

Upevnění chemickou kotvou

Kotvení do zateplení lze také provést prostřednictvím závitových tyčí pomocí chemické kotvy. Řešením může být např. systém společnosti Fischer. Dostatečně dlouhé závitové tyče zajistí pevnou a trvalou fixaci do zdi domu. Opatrněji je třeba postupovat především při dotahování, aby nedošlo k narušení izolace. Tento způsob lze využít pro kotvení pergol, pro vchodové stříšky jej nedoporučujeme.

Věříme, že výběr vhodného instalačního materiálu do zateplené fasády pro pergoly a vchodové stříšky pro vás teď bude mnohem snazší. Systémů ukotvení do zateplení se od různých výrobců na trhu nabízí celá řada, záleží jen na vás, jaký zvolíte.

Tip odborníka: Konzole pergoly je vhodné přilepit polyuretanovým tmelem, tímto částečně eliminujeme zatížení kotev. Zároveň tak předejdeme zatékání, kterému samotná hliníková lišta bez aplikace tmelu nezabrání.

Vchodové stříšky Guttavordach

Diskuze

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů

Montážní sety - počet

Mirka Pavlíková | 6. 5. 2020 reagovat
Dobrý den, prosím o radu. Kolik montážních setů potřebuji k montáži pergoly Sierra 4,25x3,0m ? Děkuji za info. S pozdravem Pavlíková

Dobrý deň, tento rozmer má 8 ks inštalačných otvorov do steny, takže je nutné prikúpiť 4 ks montážnych setov, nakoľko jeden set (balík) obsahuje 2 ks vrutov.

Buildex

Montážní set

Jana Fišerová | 2. 10. 2019 reagovat
Dobrý den, kolik montážních setů si mám koupit na montáž vchodové stříšky?

Dobrý den, každá vchodová stříška má jiný počet instalačních otvorů. Obecně lze říci, že spotřeba odpovídá jednomu setu na dva stěnové instalační otvory. Konkrétní specifikaci najdete v montážním návodu na kartě vybraného produktu.

Buildex

Doporučené články

Jak vybrat půdní schody?

Nebaví vás stále dokola tahat žebřík z garáže, abyste vylezli na půdu? Nezoufejte, máme pro vás řešení v podobě půdních schodů. Jak je vybrat a na co si dát pozor, se teď spolu podíváme v tomto článku.

Číst článek

Proč nepodcenit součinitel prostupu tepla?

Chcete si pořídit schody nebo jen samotný výlez na půdu, ale neustále na vás někde vyskakuje prapodivný termín nazývaný jako „součinitel prostupu tepla“? V tomto článku se zaměříme právě na tuto veličinu a pomůžeme vám ji snadno pochopit.

Číst článek

Kotvení zahradního domku

Řešíte, jak ukotvit zahradní domek a obáváte se, aby vám neulítnul k sousedovi? S námi této šlamastyce snadno předejdete. Pojďme si představit čtyři možné způsoby, které s trochou šikovnosti zvládnete sami i bez pomoci odborné realizační firmy.

Číst článek

Jak vybrat správný okap?

Bádáte nad tím, jak správně vyřešit odtok vody z vaší střechy? Pak jste tady na správném místě. V tomto článku totiž rozebereme okapové systémy do poslední součástky, ať už jde o materiálové rozdíly, volbu správného rozměru a v neposlední řadě také to, jak uchopit za pačesy jejich instalaci. Neztrácejme čas a pojďme se na to společně vrhnout.

Číst článek

Hledáte příslušenství k produktům ve vašem košíku?

Je vám k dispozici v této nabídce.