0

Montáž komůrkového polykarbonátu

Pravidelně se nás ptáte, jak pro účel zastřešení typické pergoly s plochou střechou správně nainstalovat komůrkové polykarbonátové desky. Samozřejmě je zde hned několik možných postupů, my si však popíšeme ten, který vizuálně, ale i technicky vnímáme jako správný. 

Montáž komůrkového polykarbonátu

Montáž si vysvětlíme na modelovém příkladu, kdy názorně popíšeme zastřešení pergoly o rozměru 4 x 4 m. Naše ukázková pergola bude tvořena dřevěnou konstrukcí o sklonu 7°. 

Volba krytiny

Nejprve bychom si měli zvolit materiál zastřešení, podle něj pak připravíme samotný rastr trámků, které jej ponesou. Minimální tloušťka polykarbonátu by měla být 8 mm, ideálem jsou však 16 nebo 10 mm silné komůrkové desky. Materiál doporučujeme zakoupit ve vyšších gramážích, které poznáte podle nadstandardní 10tileté záruky.

Normovaná šířka desky je vždy 2,1 m, délka pak vychází z rozměru 6, 7 nebo 13 m.  Polykarbonát objednáme v rozměru 4 x 1,05 m, který vychází z výše uvedených výchozích formátů. Tedy pro náš příklad použijeme čtyři polykarbonátové tabule. 

Příprava nosného rastru 

Šikmé trámky, odborně krokve, budou mít šířku 6 cm a vzájemně osově vzdáleny 98 cm, to abychom vytvořili symetrickou vzdálenost i u krajních trámků. Kdy počítáme s přesahem krytiny 5 cm, kolem celého obchodu. Nesmíme zapomenou na příčné latě, které zamezí průhybu plastové krytiny, vzdálené od sebe budou až 2 m, tedy použijeme tři kusy. Latě zapustíme do krokví a vytvoříme tak jednotnou kontaktní plochu, tu pokryjeme pěnovou páskou a máme připraveno.

Pokládka krytiny

Desky postupně ukládáme na připravený podkladový rám, vždy s dilatační mezerou 2 cm na středu krokve, ano desky si zúžíme dle potřeby, krajní budou širší (105 cm) a vnitřní užší (96 cm) . Spoje překryjeme přítlačnou lištou a fixujeme po 33 cm promocí nerezových vrutů. 

Spodní hranu desek opatříme ventilační páskou a ukončovací lištou s okapničkou. Oproti tomu vrchní hranu zalepíme páskou z hliníku a opět zalištujeme, to spolu s pošními hranami zastřešení.

Ochranou fólie strhneme pouze v místě kontaktu s lištováním a trámky, abychom si materiál manipulací nepoškodili, celou fólii odstraníme ihned po instalaci.

Jak jste si jistě všimli veškeré fixační body jsou řešeny na úrovni lištování, čímž je zajištěno důležité kluzné uložení polykarbonátových desek, které v důsledku tepelné roztažnosti nevydávají nechtěné „práskavé“ zvuky, nová pergola vás tak nebude rušit.

Diskuze

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů

Doporučené články

Gardentec Classic vs. Trjoska

Pojďme společně zjistit, který ze dvou jmenovaných je pomyslným králem mezi obloukovými skleníky na československém trhu. Co myslíte, opravdu vyhraje favorizovaná litevská zarputilost nad neochvějnou sibiřskou zkušeností?

Číst článek

Bojujete s vlhkostí stavby? Máme řešení

Jedinečný způsob odvětrání vlhkosti a radonu z vaší stavby, který ještě ušetří náklady za beton v podlahách. Jednoduchá a rychlá montáž, kterou zvládnete i jako laik. Jedná se o stavebnici, která vás bude bavit a váš dům si konečně oddechne!

Číst článek

Proč (ne)koupit skleník skleníků Volya 2DUM

Skleník roku 2015, 2016, 2017 a jasná jednička na všech srovnávačích v kategorii zahradních skleníků. Desítky recenzí a doporučení na odborných fórech, to vše podtrženo skvělou cenou. Kdo vybírá nový skleník, má ihned jasno, toto je správná volba! Nebo je to všechno trošku jinak?

Číst článek

Jak vybrat Top skleník?

Těšili jste se na nákup nového skleníku, ale nakonec se vám ze stovek modelů jen točí hlava a pomalu výběr odsouváte na příští sezónu? Pojďme si stručně projít celé téma a udělat v tom konečně pořádek.

Číst článek

Hledáte příslušenství k produktům ve vašem košíku?

Je vám k dispozici v této nabídce.