0

Jak na instalaci obkladů?

Rozhodli jste se pro zakoupení obkladových kamenů, ale váháte, zda zvládnete instalaci svépomocí? My pro vás máme návod, jak správně postupovat s jistým profesionálním výsledkem.

Jak na instalaci obkladů?
Jak na instalaci obkladů?

Návod instalace pojmeme jako článek, který chronologicky popíše kompletní postup obkládání stěn v interiéru nebo exteriéru pomocí bez spárových obkladů Steinblau. Pro obkládání doporučujeme využít originální příslušenství od značky Steinblau.

VOLBA OBKLADOVÉHO KAMENE

Při volbě obkladového kamene je prvním rozhodovacím faktorem prostor, do kterého budete obklad instalovat. Do interiéru se výborně hodí lehké sádrové obklady. Obklady z odlehčeného betonu jsou zase vhodné pro využití v exteriéru, u kamen, v koupelnách nebo v kuchyních. Třetí možností jsou prémiové obklady z přírodního kamene, obklady z přírodního kamene najdou využití opravdu všude, kde Vás jen napadne. Následně už si jen zvolíte dekor, který Vás nejvíce osloví.

PŘÍPRAVNÉ PRÁCE

Prvním důležitým krokem ke správné přípravě podkladu je zajistit, aby byl čistý, suchý a nosný. Povrch proto nejprve očistěte a ošetřete penetračním nátěrem. Plocha pro pokládání obkladů musí být zcela rovná. Pokud zjistíte, že jsou na ploše nerovnosti, opravte je například pomocí lepidla na obklady.

Obklady je před použitím nutné zbavit případné cementové vrstvy, která na jejich zadní straně může zůstat usazena. K odstranění této vrstvy můžete použít například drátěný kartáč. V případě nutnosti odstraňte i hroty na hranách obkladů. Doporučujeme si v blízkosti pracovní plochy připravit více balení najednou a obklady brát střídavě z různých balení, tím dosáhnete harmonického, přirozeného a optimálního barevného vzhledu.

LEPENÍ OBKLADŮ

Rozmíchané lepidlo nanášejte zdola nahoru pomocí zubové zednické stěrky. Případná kondenzovaná voda za obklady pak může stékat svislými drážkami. Lepidlo nanášejte vždy jen na malou plochu (plocha 4-5 dlaždic). Lepidlo následně v tenké vrstvě naneste i na zadní stranu obkladu, aby bylo zajištěno správné propojení obkladu se zdí.

Samotné uložení obkladu do lepidla už je snadné, mírným zakolébáním zapracujete snadno obklad do lepidla. Lepidlo zasychá pomalu, díky tomu se dá v případě potřeby obkladová dlaždice snadno vyndat a zasadit znovu. Má-li místnost vnější rohy, obkládku začínejte vždy právě těmito rohovými prvky. Stěny vždy obkládejte zdola nahoru. Následně, na konci každé řady, zkraťte obklad na požadovanou délku. Na zkrácení obkladu doporučujeme použít úhlovou brusku s diamantovým řezným kotoučem. Vnitřní rohy můžete obložit pod pravým úhlem. Designově přijatelnější řešení je obklady na koncích zbrousit pod úhlem 45° podle tloušťky obkladu.

Jak na instalaci obkladů?

Vždy po dvou až čtyřech řadách je potřeba opět pomocí vodováhy zkontrolovat, zda se na obložené zdi nevyskytují výškové rozdíly. V krajním případě lze obklady ještě vyrovnat pomocí malých podložek. Nečistoty způsobené lepidlem ihned odstraňujte pomocí vlhčené houbičky, dokud je lepidlo ještě vlhké.

OBKLÁDÁNÍ ZÁSUVEK A VYPÍNAČŮ

U zásuvek a vypínačů je možné v závislosti na tloušťce obkladů použít nástavbový kroužek tak, aby zásuvka opticky vystupovala nad obklady. Druhou možností je obklady vyříznout podle zásuvky, nebo vypínače, a následně jej zapustit do obkladu. V tomto případě zajistěte, aby měl obklad v místě vyříznutí nižší reliéf.

IMPREGNACE OBKLADŮ

Vytvoří na povrchu obkladů ochrannou, vodoodpudivou a prodyšnou vrstvu. Před použitím impregnace musí být stěny zcela suché. Impregnaci nanášejte v jednom pracovním kroku tak dlouho, dokud povrch obkladů zcela nenasákne. Impregnaci doporučujeme provést nejpozději do 14 ní po obložení.

Pokud si i po dočtení článku kladete otázku, zda zvládnete obkládání zdi svépomocí, pak rozhodně ano. A pokud se budete řídit naším postupem, výsledek nemůže dopadnout špatně, naopak budete mít radost z odvedené vlastní práce a opravdu profesionálního výsledku. Tedy pojďme společně do toho a rovnou začněme výběrem obkladu.

 

Diskuze

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů

Výměna obkladu

Tomáš | 6. 8. 2020 reagovat
dobrý den, když po usazení budu chtít dlaždici ještě otočit nebo vyměnit za jinou, mohu?

Dobrý den, ano, jednou z výhod obkladového lepidla od společnosti Steinblau je pomalejší vytvrzení, které umožňuje dlaždici i pár minutách po usazení vyndat a následně usadit znovu nebo vyměnit za jinou.

Buildex

Řezání

Jan P. | 18. 7. 2020 reagovat
Dobrý den, co mohu využít pro řezání obkladů?

Dobrý den, záleží na zvoleném obkladu. Pro řezání betonových obkladů je zapotřebí použít úhlovou brusku s diamantovým řezným kotoučem nebo jakoukoliv profesionální kotoučovou pilu. Sádrové obklady jsou křehčí, dají se proto řezat i například elektrickou pilkou.

Buildex

Impregnace

Patrik | 14. 12. 2018 reagovat
Dobrý den, mohu vynechat impregnační nátěr?

Dobrý den, impregnační nátěr je nedílnou součástí instalace obkladů. Zejména pro instalaci v exteriéru impregnační nátěr chrání obklady před povětrnostními vlivy. A v interiéru chrání před vlhkostí. Impregnaci proto nedoporučujeme vynechávat.

Buildex

Barevné odstíny

Ivana | 7. 12. 2018 reagovat
Dobrý den, proč je nutné brát obklady z více krabic najednou?

Dobrý den, důležité je to hlavně z důvodu, aby byli vyrovnány rozdíly v barevných odstínech, které mezi jednotlivými baleními mohou ve výrobě vzniknout.

Buildex

Doporučené články

Inspirujte se obklady

Rozhodujete se zda jsou obklady tím správným řešením pro Váš interiér nebo exteriér? My pro vás máme galerii realizací, které vám mohou sloužit jako inspirace.

Číst článek

Není Mamut jako Mamut

Lámete si hlavu nad tím, zda zvolit lepidla Mamut Glue k připevnění věcí na zeď? Pojďme si tedy představit veškeré výhody a vlastnosti, kterými tyto lepidla disponují.

Číst článek

Jakou třídu zatížení zvolit?

Řešíte nákup poklopu, vpusti, mříže nebo odvodňovacího žlabu? Základním kritériem při jejich výběru je zvolit správnou třídu zatížení podle předpokládaného provozu. 

Číst článek

Jak ukotvit pergolu do zateplené fasády?

Řešíte nákup pergoly, nebo vchodové stříšky, a přemýšlíte, jak ji ukotvíte do zateplené fasády? Představíme vám možné způsoby uchycení, které s trochou šikovnosti zvládnete sami i bez pomoci odborné realizační firmy.

Číst článek

Hledáte příslušenství k produktům ve vašem košíku?

Je vám k dispozici v této nabídce.